Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Donatie (contract de imprumut)obiecte personale pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Donatie (contract de imprumut)obiecte personale pentru un PFA

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o nelamurire si anume daca eu ca persoana fizica pot sa-mi donez mie ca PFA calculatorul, imprimanta si un program care genereaza carti. Mentionez ca voi avea ca activitate productia si vanzarea de carti personalizate.
Va multumesc anticipat
P.S
La programul de productie mai am chitanta si factura prin care l-am achizitionat( acum 2 ani) dar la calculator si imprimanta nu mai am nimic.
Daca merg pe varianta contractului de imprumut se inregistreaza in registrul inventar?
Nu inteleg de ce ai vrea sa le donezi PFA-ului, la ce ar putea folosi asta.
De folosit pot fi folosite de PFA fara nicio donatie, eventual daca ti neaparat sa existe o forma de predare in folosinta poti folosi contractul de comodat; in felul asta vei putea deduce orice cheltuiala facuta pt intretinerea lor.
Multumesc pentru solutia oferita, dar cred ca am sa va urmez sfatul si contractul de comodat le va cuprinde si pe acestea.