Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... drept penal general
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

drept penal general

hartuirea sexuala, infractiune continua succesiva sau permanenta?
Codul Penal: Art. 223. - (1) Pretinderea în mod repetat de favoruri de natură sexuală în cadrul unei relatii de muncă sau al unei relatii similare, dacă prin aceasta victima a fost intimidată sau pusă într-o situatie umilitoare, se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Actiunea penală se pune în miscare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate.

Hartuirea sexuala este o infractiune de obicei, ce poate fi savarsita in forma continuata si succesiva. Ea este susceptibila de epuizare in momentul incetarii activitatii infractionale.
Infractiunile continue permanente - Se caracterizeaza prin faptul ca actiunea incriminata nu presupune prin natura ei anumite intreruperi, astfel incat orice intrerupere a actului de executare conduce la solutia retinerii unei pluralitati de infractiuni. O astfel de infractiune continua permanenta este orice fel de detinere ilegala: de droguri, de arme etc. Ori, hartuirea sexuala, dupa cum am spus, este susceptibila de intreruperi, datorita naturii sale.
ContSters197377, utilizator
Aici gasiti o colectie de carti de drept penal.
[ link extern ]