Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... uscatorie inchiriata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

uscatorie inchiriata

buna seara,
Va rog sa-mi comunicati ce se poate face in cazul in care uscatoria blocului a fost inchiriata, cu acordul proprietarilor, apoi s-a incheiat un contract pe 10 ani. Contract in care chiria este stabilita la suma de 50 RON. Ce se poate face in acest caz? Chiria nu trebuie stabilita conform pretului de inchiriere al zonei pe metru patrat?
Daca exista acordul proprietarilor, cel putin deocamdata, nu aveti ce face. Puteti solicita contractul de inchiriere pentru a vedea ce scrie acolo si in ce conditii se modifica cuantumul chiriei, avand in vedere perioada mare de timp a inchirierii.
Contractul de inchiriere este un contract consensual si, odata ce partile s-au inteles asupra clauzelor, incluzand aici si cuantumul chiriei, contractul este valabil. Nu exista nici o prevedere referitoare la obligarea chiriasului de a plati pretul mediu al chiriilor practicate pe raza teritoriala a bunului inchiriat.
multumesc mult de raspuns