Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia unei persoane incadrate in grad de handicap se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia unei persoane incadrate in grad de handicap se impoziteaza?

Daca un pensionar este incadrata intr-un grad de handicap, pensia i se mai impoziteaza?
Legea 248/2006
Facilitati
Art. 26. — Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Codul Fiscal
Art. 42
s) veniturile reprezentând avantaje în bani şi/sau în natură primite de persoanele cu handicap, veteranii de război, invalizii şi văduvele de război, accidentaţii de război în afara serviciului ordonat, persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, cele deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, urmaşii eroilor-martiri, răniţilor, luptătorilor pentru victoria Revoluţiei din decembrie 1989, precum şi persoanele persecutate din motive etnice de regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945
Art. 681
Venituri neimpozabile
Nu sunt venituri impozabile veniturile din pensii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat.
Alexandru Munteanu, Avocat
Deci... nu trebuie sa i se impoziteze pensia? De ani de zile i se opreste impozit la pensie.
Sa faca o cerere catre Casa de pensii la care sa ataseze certificatul de hanicap grav sau accentuat.

Teoretic ar trebuii sa i se restituie si impozitul luat nelegal pe ultimii 3 ani.
Multumesc frumos de ajutor.
iulia_viorica a scris:

Daca un pensionar este incadrata intr-un grad de handicap, pensia i se mai impoziteaza?

Ati comunicat casei de pensii starea dvs. de handicap insotita de documentele medicale care sa ateste aceasta stare? Doar in aceste conditii pensia nu se impoziteaza.Nu veti primi retroactiv nicio diferenta atata timp cat nu v-ati indeplinit aceasta obligatie ci doar de la data cand ati facut comunicarea.
ContSters136493, utilizator