Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor - cadre medicale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor - cadre medicale

Buna ziua!
Care este varsta de pensionare a cadrelor medicale?
Multumesc!
Nu au un statut special,conf Legii 263/2010 barbatii nascuti dupa 01.01.1950 la varsta de 65 de ani(cu reducerea pt conditii speciale si deosebite),femeile au un statut mai special,cresterea varstei de pensionare se face esalonat in functie de data nasterii,pana se va ajunge la varsta standard de 63 de ani pt. cele nascute in ianuarie 1967.(Anexa 5 din Legea 263/2010)
Pentru asistentii medicali si pentru medici varsta standard de pensionare este de 65 de ani, indiferent de sex. Actele normative prin care este reglementata varsta standard de pensionare sunt Legea nr. 95/2006 si OUG nr. 144/2008. Prevederile din acestea acte normative au caracter special fata de prevederile Legii nr. 263/2010 si se aplica intotdeauna cu intaietate.
:sorry:Buna seara.Cer scuze de pe acum daca am procedat incorect intervenind aici pentru a cere lamuriri intr-un caz concret;Asistent medical,,femeie,nascuta in 1955 ,aprilie ,18,cu 27ani 6 luni si 4 zile vechime,1 an somaj,iar din dec 2oo9 si pana in prezent pensionat medical grad III.As vrea sa stiu data pensionarii definitive.E prima data cand aud ca in cazul pensionarii cadrelor medicale se aplica prevederile Legii 95/2006.Va multumesc.
Potrivit art. 22, alin.(4) din O.G. 144/2008 actualizata "asistentii medicali generalisti, moasele si asistentii medicali se pensioneaza la varsta de 65 de ani, indiferent de sex.
Conform art. 22, alin. (5) al aceluiasi act normativ "la cerere, asistentii medicali generalisti, moasele si asistentii medicali se pot pensiona anticipat, la varstele prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, daca indeplinesc conditiile de stagiu de cotizare prevazute de lege pentru pensia anticipata sau pentru pensia anticipata partiala."