Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce categorie e necesara pentru autoturism + remorca?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce categorie e necesara pentru autoturism + remorca?

Buna!!!
Cu categoria B se poate conduce un ansamblu de vehicule (autoturism + remorca cu sistem propriu de frinare) si greutatea totala a ansamblului de pina in 3500kg, sau este necesar categoria B+E? Multumesc
viopopa1, utilizator
Daca greutatea ansamblului nu depaseste 3500 de kg se poate conduce cu permis categoria B daca ndepaseste atunci va trebuie categoria BE.