Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exista un termen de rezolvare al unei plangeri penale ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exista un termen de rezolvare al unei plangeri penale ?

Buna ziua.
In 18 mai am inregistrat o plangere la politie.
Pentru ca sunt aproape trei luni si nu se intampla nimic,exista un termen legal pentru a fi solutionata plangerea.La o saptamana de la inregistrarea plangerii am dat si o declaratie scrisa,am depus dovezi scrise (este vorba de mai multe falsuri si inselaciune),am dat nr.telefonic al martorilor insa,deloc de necrezut pentru mine,nu se misca nimic in ancheta. Dosarul este inregistrat penal,am vorbit cu ofiterul care se ocupa de caz si,de mai bine de o luna,zice ca va lua o declaratie unuia dintre martori;stie numele,adresa,loc de munca...
Am primit,in schimb,o hartie de la politie prin care imi multumesc pentru ca am incredere in ei.Aici nu este vorba de incredere,nici nu se pune problema,eu vreau ca politistii sa-si faca serviciul pentru care primesc leafa.
Fiind vorba despre zvonuri care privesc spatele reclamatului,se cam invart in jurul cozii,dupa parerea mea,organele de cercetare.
Am fost si la procuratura,este inregistrat penal.Acolo am primit raspuns,de foarte sus (asa eram privit):
,, dureaza trei luni cercetarea unui asemenea caz”;si am fost impins-cu privirea- catre usa...
Va multumesc.:O
IonPopescu-B, utilizator
depinde, sunt situatii cand cercetarea penala poata dura si mult mai mult. totul depinde de probe, de strangerea lor de administrare - audierea martorilor... daca este vorba de falsuri ar trebui si expertiza...totul dureaza
Va multumesc.
Pentru a nu supara pe ”cineva”,vor da o decizie dupa ce vor afla despre o alta...hotarare;nu m-as mira .
Acum se ocupa (politistii)cu teste de capacitate profesionala.Am auzit ca invata.Singurul lucru bun in decizia de a-i filtra.Altfel,tot aranjamente...
Se zvonea ca multi au dat spaga pentru a ocupa un post(in orice domeniu bugetar),si acum sa dea teste,nu-i frumos!
Buna ziua.
Au trecut trei luni si nici macar o declaratie nu a fost luata.
Am dat inca o declaratie prin care am fost sfatuit sa cer urgentarea carcetarilor;in conditiile in care nimic nu s-a intamplat-in sensul ca doar declaratiile mele sunt la dosar.De ce?
Inspectorul Sef,Inspectorul Sef Adjunct,comisarul X,comisarul sef Y,toti sunt oficial la curent ,cu dovezile atasate dar,nu intreprind nimic.Voi cere ajutorul Eminentei Sale,ministrul.
Nici o institutie a statului nu vrea sa lucreze. Cum mai pot fi respectate-si institutiile,si legile?
IonPopescu-B, utilizator
IonPopescu-B a scris:

Buna ziua.
Au trecut trei luni si nici macar o declaratie nu a fost luata.
Am dat inca o declaratie prin care am fost sfatuit sa cer urgentarea carcetarilor;in conditiile in care nimic nu s-a intamplat-in sensul ca doar declaratiile mele sunt la dosar.De ce?
Inspectorul Sef,Inspectorul Sef Adjunct,comisarul X,comisarul sef Y,toti sunt oficial la curent ,cu dovezile atasate dar,nu intreprind nimic.Voi cere ajutorul Eminentei Sale,ministrul.
Nici o institutie a statului nu vrea sa lucreze. Cum mai pot fi respectate-si institutiile,si legile?

Imi cer scuze ca trebuie sa intevin dar consider ca totul are o limita.
Dmv chiar credeti ca sunteti singura parte dintr-o cauza ce are drepturi sau obligatii? Atat martorul cat si autorul/autorii poseda aceleasi drepturi sau chiar mai multe !!!
Dmv credeti ca un politist are de rezolvat o singura plangere sau aveti impresia ca un dosar penal se rezolva cu 2 declaratii si gata....mai ales fiind vorba de fals+inselaciune trebuie interprinse numeroase activitati, obtinute acte oficiale din partea altor institutii ale statului si multe altele.
Uneori ai nevoie de luni de zile ca sa cauti o persoana pentru a fi audiata, pentru ca pur si simplu nu o gasesti ... drumuri facute din buzunarul politistului care instrumenteaza cauza.
Ca sfat, va recomand o discutie cat mai constructiva cu lucratorul de politie judiciara care lucreaza dosarul pentru a va sfatui si consilia despre activitatile ce sunt in curs de desfasurare.
D-le Pavel,aici este vorba de documente oficiale,adrese si persoane nominalizate foarte precis,loc de munca (martori-unul chiar lucreaza in sediul Politiei)chiar cu numar de telefon si,nu se intampla nimic.Asa cum va spuneam,cu toate ca mi-a promis acum o luna : ”maine merg la ,,X,, pentru declaratie”,comisarul ce se ocupa de caz nu a facut nici macar acest pas.
Am fost in audienta la Insp.Sef,la Insp.Sef Adj,la seful Infractiuni Economice - Nimic,deocamdata.
Si,da,recunosc nu sunt unul ce crede ca Organele statului lucreaza in interesul cetateanului.
Va multumesc.
A propos,se prescurteaza : ,,D-voastra,, Daca nu aveti timp,nu interveniti,nu cred ca trebuie;O.K ?
Limita se observa,este adevarat...
Numai bine !
IonPopescu-B, utilizator