Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Poate o PF sa incheie un contact de prestari ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Poate o PF sa incheie un contact de prestari servicii/comision?

Buna ziua,

Poate o persoana fizica sa incheie un contract de prestari servicii?
(Situatia este urmatoarea: de curand datorita costurilor prea mari am decis sa inchid firma pe care o am. Doresc sa desfasor aceeasi activitate ca si persoana fizica. Contractul pe baza caruia lucram cu clientii - PF sau SC este un contact de prestari servicii (contact de comision).

- Vreau sa stiu daca pot ca si persoana fizica sa prestez aceleasi servicii pe care
le faceam pe societate si pot folosi acelasi contract (este vorba de serviciul de
intermediere vanzare automobile - efectiv incasez un comision de la client pentru
faptul ca ii caut un automobil)

- Care este diferenta dintre PF si PFA si care sint diferentele privind implicatiile
legale (plata impozitelor etc)

Multumesc,

mergeti la ORC si soliciati codul caen de intermedieri care il aveti pe SRL, difera fiscalitatea ca PFA comparativ ca SRL, in calitate doar de PF firma e obligata sa va angajeze.
Diferenta intre PF si PFA : ca PF puteti presta activitati doar in calitate de salariat sau cu conventie civila (desi nu va sfatuiesc, sunt foarte controversate si contestate de ITM); ca PFA puteti presta orice activitate pentru care va autorizati la ONRC.

Diferenta intre PFA si SRL : este intr-adevar de fiscalitate si de modalitate de tinere a contabilitatii.