avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Poate o PF sa incheie un contact de prestari ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Poate o PF sa incheie un contact de prestari servicii/comision?

Buna ziua,

Poate o persoana fizica sa incheie un contract de prestari servicii?
(Situatia este urmatoarea: de curand datorita costurilor prea mari am decis sa inchid firma pe care o am. Doresc sa desfasor aceeasi activitate ca si persoana fizica. Contractul pe baza caruia lucram cu clientii - PF sau SC este un contact de prestari servicii (contact de comision).

- Vreau sa stiu daca pot ca si persoana fizica sa prestez aceleasi servicii pe care
le faceam pe societate si pot folosi acelasi contract (este vorba de serviciul de
intermediere vanzare automobile - efectiv incasez un comision de la client pentru
faptul ca ii caut un automobil)

- Care este diferenta dintre PF si PFA si care sint diferentele privind implicatiile
legale (plata impozitelor etc)


Multumesc,


Cel mai recent răspuns: Smart Tax Advisors , Contabil 19:03, 7 August 2011
mergeti la ORC si soliciati codul caen de intermedieri care il aveti pe SRL, difera fiscalitatea ca PFA comparativ ca SRL, in calitate doar de PF firma e obligata sa va angajeze.
Diferenta intre PF si PFA : ca PF puteti presta activitati doar in calitate de salariat sau cu conventie civila (desi nu va sfatuiesc, sunt foarte controversate si contestate de ITM); ca PFA puteti presta orice activitate pentru care va autorizati la ONRC.

Diferenta intre PFA si SRL : este intr-adevar de fiscalitate si de modalitate de tinere a contabilitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma noua ! este posibil asa ceva ? dar cum? koxinus koxinus Buna ziua ! As dori sa infintez o firma XYZ (SRL) in care eu as fi unicul angajat si m-as ocupa de urmatoarele: 1) O persoana fizica din Bucuresti care ... (vezi toată discuția)
Contract de prestarii servicii de reprezentare Alexm99 Alexm99 Buna seara. Am o societate comerciala cu cod caen 8219 si pe langa activitatea de birou (ACTE AUTO => contracte vanzare cumparare etc.), doresc sa ... (vezi toată discuția)
Relatii contractuale intre pj si pf Ral_uca Ral_uca Buna ziua, as dori sa aflu care este contractul care poate sustine legal urmatoarea situatie: o persoana juridica are un site unde multe persoane fizice se ... (vezi toată discuția)