Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... S.O.S
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

S.O.S

Ieri mi-au fost furat portofelul cu tot cu buletinul meu fiind singura mea carte de identitate, tin sa precizez ca sunt in olanda, ce as putea face sa pot primi un nou buletin aici fara sa fiu nevoit sa vin in RO.
intrebati la ambasada care este procedura.
Mergeti la Ambasada ori consultatul Romaniei si solicitati un titlu de calatorie. Daca aveti certificatul de nastere puteti sa va faceti sun un pasaport.
Intrebarea mea era daca-mi pot face aici fara sa fiu nevoit sa ma mai duc in RO si asta neavand niciun act, momentan nu exist :)
Puteţi solicita ambasadei sau consulatului României de la Haga eliberarea unui titlu de calatorie. Doar pasaport poate fi emis de oficiile consulare.
Daca nu detineti pasaport si erati in posesia numai a buletinuluide identitate, acesta se elibereaza doar in tara, serviciile consulare nu au baza de date si nici competenta de emitere a acestui act de identitate.

Titlul de călătorie foloseşte EXCLUSIV pentru întoarcerea în România.
Valabilitatea titlului de călătorie nu poate depăşi 30 de zile.

Documente necesare:

a) cererea completată şi semnată de solicitant;

b) paşaportul anterior, dacă acesta există.

Daca paşaportul anterior a fost pierdut sau furat, trebuie să depuneţi, în original:

a) atestatul poliţiei eliberat în urma declaraţiei de pierdere sau furt;

b) declaraţia privind împrejurările pierderii paşaportului.

c) un document de identitate, cu fotografie, eliberat de autorităţile române (buletin de identitate, carte de identitate, permis de conducere auto, livret militar)-original si copie xerox.

În cazul în care nu posedaţi un un document românesc de identitate este necesară identificarea dumneavoastră în România. Operaţiunile de identificare se efectuează de către ambasadă sau consulat.

Ordonanţa de urgenţă nr. 97/2005 , acutalizată, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români,art. 13 ,alin 6, spune că :

(6) În situaţia cetăţenilor români care au domiciliul în România şi se află temporar în străinătate, eliberarea cărţii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe bază de procură specială, autentificată la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din ţara respectivă.