Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Blocat in strainatate?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Blocat in strainatate?

Buna ziua.

Sunt un cetatean roman care a trait in Romania pana la varsta de 17 ani, dupa care s-a mutat in strainatate.
Sunt de 8 ani in strainatate si am resedinta in acest stat (Italia), iar intre timp mi-au expirat atat cartea de identitate cat si pasaportul. Drept consecinta, nu pot trece nici o granita dar in acelasi timp nu pot face nici pasaportul italian intrucat nu am cetatenie.
Ce optiuni am pentru a ma putea deplasa din nou in strainatate?

Multumesc anticipat.
mergeti la consulat-ambasada. acolo se poate rezolva.

OK, totusi din experienta stiu ca la consulate/ambasade tind sa se creeze cozi foarte lungi.
Puteti sa imi dati o idee de ce acte ar trebui eventual sa pregatesc ca sa nu ma duc de 2 ori? (presupunand ca e posibil sa ma duc o singura data?)
gi-jane2, moderator
Cetăţenii români care se află în Italia, nu deţin carte de identitate românească valabilă (din cauza expirării/furtului/deteriorării/schimbării numelui sau a domiciliului) şi nu se pot deplasa în România pot efectua la Secţia Consulară o procură specială pentru obţinerea unei noi cărţi de identitate.

Pentru eliberarea procurii speciale sunt necesare:
- act de identitate românesc valabil (paşaport, titlu de călătorie sau carte/buletin de identitate),
- 4 fotografii color identice şi de dată recentă mărimea 3 x 4 cm având la bază o bandă albă de 7 mm,
- să cunoaşteţi datele de identificare ale persoanei pe care o împuterniciţi: serie şi numărul cărţii de identitate, data eliberării şi autoritatea emitentă, adresă, CNP, data şi locul naşterii.
Procurile vor fi semnate de solicitant la sediul oficiului consular al României, în prezenţa consulului. Legea nu permite autentificarea procurilor sau declaraţiilor trimise prin poşta, fax sau e-mail.
Taxa consulară pentru autentificarea procurii este de 60 euro.
Cetăţenii români aflati în străinătate pot depune cererea pentru eliberarea primului act de identitate împreună cu documentele prevăzute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale României.

[ link extern ]
cyan a scris:

- act de identitate românesc valabil (paşaport, titlu de călătorie sau carte/buletin de identitate)

Eu nu am nici un act de identitate valabil, din pacate.

Se pare ca va trebui sa cer un titlu de calatorie de urgenta, corect?

Pentru a reinnoi pasaportul va trebuie neaparat sa reinnoiesc CI si sa fiu "luat in spatiu" de cineva, corect?
genpop, utilizator
Titlul de calatorie este solutia pentru a veni in tara.

Pasaport va puteti face si cu carte provizorie de identitate daca nu va puteti face una noua datorita conditiilor pentru una cu termen de 10 ani (proprietate imobil sau consimtamant proprietar).
Carte provizorie se obtine de la Evidenta din localitatea unde ati avut ultimul domiciliu.