Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... probleme acte la achizitionarea unei masini second hand
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

probleme acte la achizitionarea unei masini second hand

Buna ziua,
doresc sa cumpar o masina second hand si m-am lovit de urmatoarea situatie. Proprietarul masinii a incheiat un contract de vanzare-cumparare cu o alta persoana si spune ca a facut lucrul insa pentru ca persoana respectiva sa poata vinde masina in cazul in care apare un cumparator si proprietarul nu este in tara in perioada respectiva. In actele masinii (cartea masinii, talon) modificarile nu s-au produs, apare tot primul proprietar. Este o situatie normala, pot sa am probleme in momentul in care o sa inscriu masina pe numele meu? Cum se procedeaza in aceasta situatie, cine trebuie sa-mi elibereze certificatul fiscal?
In situatia descrisa, ordinea actelor la Directia fiscala : Proprietarul, cumparatorul si dvs(ptr fiecare incarcare- descarcare impozit).
Daca unul dintre dansii are datorii, apare o problema.
Pentru a vinde masina primul ii facea o procura , nu act de vanzare. Aveti grija!
ContSters217470, utilizator