Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie bunici-nepot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie bunici-nepot

Este permisa adoptia de catre bunici a nepotului...in acest caz nepotul ar deveni frate cu tatal biologic...
Exista aceasta interdictie?
nu exista.
raman alte conditii de indeplinit, prevazute in legea adoptiilor
Adoptia nepotilor de catre bunici nu numai ca este permisa, dar in cazul adoptiei internationale a copilului care are domiciliul in Romania, aceasta poate fi incuviintata numai in situatia in care adoptatorul sau unul dintre sotii din familia adoptatoare care domiciliaza in strainatate este bunicul copilului pentru care a fost incuviintata deschiderea procedurii adoptiei interne.