Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Export Elvetia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Export Elvetia

Trebuie sa producem si sa exportam pentru un client persoana juridica - in Elvetia - un articol care cuprinde marfuri provenite din Romania si C.E. Suma nefiind mare, care este varianta legala astfel incat si noi in contabilitate sa putem emite factura in euro fara TVA si clientul sa poata scadea cheltuiala ? Multumesc anticipat. Mentionez ca nu avem numar EORI si nu am facut pana acum export, dar nici nu putem factura persoane fizice.
Factura o emiteti in lei, iar in cuprinsul acesteia specificati si suma echivalenta in euro.