Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor

Tatal meu a decedat si avea o pensie de 871 roni,iar mama are o pensie de 350 roni.Poate beneficia si de pensie de urmas sau trebuie sa renunte la pensia ei?
Am uitat sa mentionez ca mama nu a lucrat la stat,ci a lucrat croitorie si platea ca sa poata avea si ea o pensie care era cam 100 roni si de cind au dat prin lege ca cea mai mica pensie sa fie 350 roni i s-a marit si ei.Nu se poate ca sa o pastreze si pe a ei si jumatate din a tatalui?
ANILIX, utilizator
Mama poate opta pentru pensia de urmas, care reprezinta 1/2 din pensia tatalui, cu conditia sa renunte la pensia dansei.
Legea 263/2010

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.