Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in regres
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in regres

onorariul de succes achiat de client ca urmare a solutionarii favorabile...actiunii clientului ...poate fi recuperat?
E discutabia actiunea in regres, asa-i?
in situatia depunerii la dosarul clientului ce plateste onorariul de succes a contractului de asistenta, deci anterior solutionarii cauzei clientului..cu solicitarea la instanta cum ca cheltuielile..TOATE ( onorariul de succes cat si ratele la onorariu ) se achiata pe cale separata, mai este cat de cat discutabila recuperarea restului de onorariu si onorariului de succes.. in actiunea de regres?

poate fi redus onorariu de succes de catre instanta?
poate fi redus la cerea partii care a pierdut procesul....respectiv in actiunea in regres:">
ContSters214051, utilizator
In Romania nu este cristalizata, inca, o practica privitoare la posibilitatea recuperarii de la partea care a pierdut procesul, a onorariului de succes platit de cealalta parte.
Intr-o hotarare a Înaltei Curti de Casatie si Justitie se apreciaza ca onorariul de succes nu trebuie considerat in sarcina partii care a pierdut procesul, intrucat acest onorariu reprezinta o bonificatie pe care clientul a inteles sa o acorde avocatului.
Gasiti aici aceasta hotarare judecatoreasca : [ link extern ] .
pare donatie ...zici..si nu are nicio legatura cu cauza
dar nu este actiune in regres. este o actiune separata de recuperare a cheltuielilor de judecata. da, instanta are dreptul sa reduca onorariul avocatului.
Alimanescu George a scris:

In Romania nu este cristalizata, inca, o practica privitoare la posibilitatea recuperarii de la partea care a pierdut procesul, a onorariului de succes platit de cealalta parte.
Intr-o hotarare a naltei Curti de Casatie si Justitie se apreciaza ca onorariul de succes nu trebuie considerat in sarcina partii care a pierdut procesul, intrucat acest onorariu reprezinta o bonificatie pe care clientul a inteles sa o acorde avocatului.
Gasiti aici aceasta hotarare judecatoreasca : [ link extern ] .

alimanescule multumesc frumos...pentru postarea si mai ales pentru link

insa eu nu sunt de acord pentru ca apreciez ca am temei sa cer onoraiul -indiferent de cum e el-forfetar, de succes.,etc.. de la cel care cade in pretentii
e adevarat ca instanta poate sa-l reduca, insa nu cred ca poate sa nu-l acorde..
e o discutie cine poate sa ceara reducerea..

o sa incerc si va tin la curent..sper ca pana in 2015 sa termin:(
Astept cu nerabdare si curiozitate sa aflu cum se va finaliza.
Mult succes! :thumbup: