Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consultare dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consultare dosar penal

Este posibila consultarea unui dosar penal intocmit in 2006?
Dosarul nu a ajuns la instanta insa nu stiu daca este inchis sau nu.
Pot copia documente din acest dosar?

da, va puteti angaja chiar un aparator care sa se intereseze de mersul dosarului dvs.
Da este posibil , daca nu a ajuns la instanta ,inseamna ca se afla la politie, daca nu la parchet. Luati-o pe fir ,intii la politie si dupa aceia la parchet. Dupa ce ati aflat unde se afla ,printr-o cerere adresata institutiei respective ,cereti sa vi se comunice in ce stadiu se afla dosarul penal Nr...../.......Puteti angaja un avocat sa se ocupe de acest lucru.
Nu sunt parte in acest dosar.:)
Informatiile imi sunt necesare pentru realizarea unui studiu fara legatura cu domeniul juridic.
Schimba asta cu ceva datele problemei?
Regula este ca informatiile din dosare sunt strict confidentiale.
Caracterul confidential are în vedere si necesitatea de a proteja persoana împotriva careia se desfasoara aceste acte, ca o consecinta a prezumtiei de nevinovatie
Schimba radical problema, aveti nevoie de procura sau de un avocat.
Dar, daca studiul dvs. nu are nici o legatura cu domeniul juridic, de ce va focalizati pe un dosar anume , aflat in stadiul de cercetare??