Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea 544
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea 544

Buna ziua, lucrez in cadrul unei primarii, la Legea 544 a fost solicitate mai multe cerinte printre care si proiectele tehnice la investutiile in curs, nu stiu daca avem dreptul sa i le punem la dispozitie pe suport de hartie. Va rog sa ma ajutati
Puteti sa conveniti cu solicitantul de informatii sa i le dati pe un CD sau stick.
Sunt primarii care au hotarari de consiliu local care prevad taxe percepute pentru listarea pe hartie a informatiilor cerute. Aceasta varianta mi se pare cam abuziva.
verificati daca acele proiecte se incadreaza in exceptiile de la legea 544 prevazute de art 12 si anume:
a) informaţiile din domeniul apărării naţionale, siguranţei şi ordinii publice, dacă fac parte din categoriile informaţiilor clasificate, potrivit legii;
b) informaţiile privind deliberările autorităţilor, precum şi cele care privesc interesele economice şi politice ale României, dacă fac parte din categoria informaţiilor clasificate, potrivit legii;
c) informaţiile privind activităţile comerciale sau financiare, dacă publicitatea acestora aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală ori industrială, precum şi principiului concurenţei loiale, potrivit legii;
d) informaţiile cu privire la datele personale, potrivit legii;
e) informaţiile privind procedura în timpul anchetei penale sau disciplinare, dacă se periclitează rezultatul anchetei, se dezvăluie surse confidenţiale ori se pun în pericol viaţa, integritatea corporală, sănătatea unei persoane în urma anchetei efectuate sau în curs de desfăşurare;
f) informaţiile privind procedurile judiciare, dacă publicitatea acestora aduce atingere asigurării unui proces echitabil ori interesului legitim al oricăreia dintre părţile implicate în proces;
g) informaţiile a căror publicare prejudiciază măsurile de protecţie a tinerilor.

in caz afirmativ, aceste informatii nu pot fi facute public.