Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina abandonata. Identificare proprietar. Creare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina abandonata. Identificare proprietar. Creare cheie autovehicul

Langa blocul meu e o masina abandonata de 3 ani (desi inmatriculata - am citit parte din legislatia referitoare la regimul acestor autovehicule) care a inceput sa se deterioreze vizibil, iar conationalii nostri de etnie rroma au inceput deja sa dezmembreze interiorul (au disparut deja cotiera, capacele de la boxe....). Masina este deschisa iar inauntru nu se afla niciun act. Am inceput demersurile pe langa politia locala de sector pentru identificarea proprietarului si clarificarea statutului pentru o eventuala radiere din circulatie.

Exista vreo metoda, care sa nu incalce legea, prin care masinii sa i se poate face o cheie cu care sa fie incuiata pentru a preveni distrugerea totala? Exista vreo formalitate prin care aceasta sa poate indeplini intr-un cadru legal in lipsa actelor originale ale masinii?

Va multumesc frumos pentru consideratie.
Din pacate nu exita nici o metoda de a inchide masina prin folosirea unei chei. In mod normal, politia ar putea sa ridice acest autoturism pana la identificarea proprietarului, lucru ce nu ar fi greu de realizat.
cred ca mai bine ati sesiza primaria sa ridice autoturismul