Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Imi puteti spune daca este legal sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Imi puteti spune daca este legal sau nu?

Buna seara. Imi puteti spune daca activitatea de videochat este legala sau nu? Din ce m-am interesat nu ar fi ilegala cu conditia sa ai licenta pt sistemul de operare folosit si daca activezi sub o minima forma juridica ca sa poti plati impozit pt castigurile obtinute.
Dar din alt punct de vedere poate fi ilegala? Sau imi puteti spune daca trebuie indeplinite si alte conditii pt a nu avea nicio problema cu legea?

Va multumesc
e o forma de practicare a prostitutiei. cine v-a spus ca este legal?
Exista un articol din codul penal care interzice activitatea de videochat? Din ce am mai citit pe net ilegalitatea ar consta in cele expuse mai sus de catre mine = licente software si impozit pe profit. Prostitutia e una, videochatul e altceva. Incrimineaza codul penal in mod explicit asa ceva sau e doar o parere personala?
PS: prostitutia implica contact sexual direct si alte lucruri. Cum poate fi considerata o forma de prostitutie?
leonna, utilizator
Nu pot sa iti dau multe detalii, dar cu siguranta nu e vorba de prostitutie, sa fim seriosi.
Am gasit aici mai multe informatii [ link extern ] /

si iti recomand sa citesti Legea privind prevenirea si combaterea pornografiei nr. 196/2003, publicata n Monitorul Oficial al Romniei, Partea I, nr. 342 din 20 mai 2003 si Legea nr. 496/2004 pentru modificarea legii privind prevenirea si combaterea pornografiei 196/2003, care este recomandata si in link.
Cat despre prostitutie, nu mai exista de mult cazuri de femei inchise pt prostitutie, se aplica doar amenzi (pt cine se deranjeaza sa urmareasca jurisprudenta) Mai degraba trebuie sa ai grija la aspectele privind activitatea remunerata pe care o desfasori, sa iti platesti taxele etc.
Succes!
Zaraza88, utilizator
Vin videochat se intelege statul la palavre (avand camera video) pe net cu altii. Nu e nimic ilegal in asta.