Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Avansare in grad profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Avansare in grad profesional

Buna ziua.Asi dori sa-mi raspundeti si mie la urmatorea problema.Sunt functionar public,referent superior 1cu1.Anul acesta am devenit licentiat si conform legii in ce grad pot sa avansez,dupa depunerea diplomei de licenta la dosar?.Se poate avansa direct in gradul de consilier principal.daca vechimea si calificativele obtinute o permit?
Buna ziua

Ce specialitate sunteti, ce fel de consilier?,

Informatia solicitatea este necesara pentru a putea primi raspunsul dorit.
Promovarea in clasa, conform studiilor absolvite, se va face pe o functie publica clasa I (consilier/expert/inspector) grad profesional asistent. Acum, depinde si daca studiile absolvite de dvs. sunt in specialitatea functiei exercitate.