Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lege convorbiri telefonice si internet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lege convorbiri telefonice si internet

Am inteles de la cineva ca si in Romania ca in alte state europene este in vigoare o lege prin care operatorii de telefonie mobila sunt obligati sa pastreze 5 ani continutul convorbirilor tel si 3 ani al mesajelor scrise, iar internet serivice providerii sa pastreze continutul traficului 5 ani.
Stie cineva cu exactitate despre ce lege este vorba?
Din cate cunosc, a ramas doar proiect de lege - Proiect de lege privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului sau de reţele publice de comunicaţii.
Scopul fiind de a transpune Directiva 2006/24/CE privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de către furnizorii de reţele şi servicii de comunicaţii electronice destinate publicului, publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 105/ 13.04.2006.
Il gasiti pe site-ul www.mcti.ro
Daca doriti sa nu va fie ascultate convorbirile puteti folosi tehnologia voip (convorbiri de pe pc pe telefon), deoarece aceste convorbiri sunt intermediate prin internet si ca bonus au si preturi mici ma refer la apelurile internationale.
De exemplu www.voipding.com au tarife catre u.e. pe fix intre 1-2 centi.
Si pe deasupra atata timp cat apelul nu iese din telefonul tau ci din calculator nu are cum sa fie ascultat...parerea mea
In prezent nu exista vreo lege care sa prevada stocarea continutului comunicarilor. Interceptarile si inregistrarile comunicarilor se fac conform codului de procedura penala precum si in cazurile ce privesc siguranta nationala, cazuri destul de limitativ prevazute de lege.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Continutul tuturor convorbirilor nu a fost niciodata inregistrat. Situatia legala este urmatoarea: la sfarsitul lui 2008 s-a adoptat Legea 298/2008 prin care date de caracterizare erau retinute timp de 6 luni de orice operator. Continutul convorbirilor si al mesajelor nu este si nu a fost inregistrat, ci doar date de genul ora, de la cine la cine etc.

Legea respectiva a fost oricum declarata neconstitutionala, deci nu se aplica. Intr-adevar, era implementarea unei directive europene, dar la fel ca si la noi, legile de implementare au fost declarate neconstitutionale in mai multe state (Germania etc).
eumarian a scris:

Continutul tuturor convorbirilor nu a fost niciodata inregistrat. Situatia legala este urmatoarea: la sfarsitul lui 2008 s-a adoptat Legea 298/2008 prin care date de caracterizare erau retinute timp de 6 luni de orice operator. Continutul convorbirilor si al mesajelor nu este si nu a fost inregistrat, ci doar date de genul ora, de la cine la cine etc.

Legea respectiva a fost oricum declarata neconstitutionala, deci nu se aplica. Intr-adevar, era implementarea unei directive europene, dar la fel ca si la noi, legile de implementare au fost declarate neconstitutionale in mai multe state (Germania etc).

Da, este vorba de aceasta lege si ea a fost suspendata.
Exista reglemantari si in alte state din Europa de acest gen transpuse dar...in Romania...legea nu cred ca este oportuna...inca...
De ce?
Nu cred ca este greu sa va dati seama...

avocat Claudiu Lascoschi