Forum Discuţii juridice Executare silită Imposibilitate de plata
Discuție deschisă în Executare silită

Imposibilitate de plata

Buna ziua,
Sotul meu a facut acum cativa ani cand avea un salariu consistent imprumut la banca. Acum nu are nici macar jumate ca venit din cat avea pe atunci. Intre timp (acum un an mai precis), noi am vandut apartamentul unde locuiam si am cumparat o casa pe care acum am trecut-o pe numele fiului nostru avand in vedere faptul ca in ultimii 3 ani el ne-a sustinut financiar. Acum nici el nu mai poate sa ne ajute si e posibil sa fim in incapacitate de plata.
Intrebarea mea este : din cauza noastra, acum poate banca sa execute silit pe baiatul meu?
Multumesc!

www.avocatnet.ro/content/for...

invocati ce zic oamenii astia aici
Doamna Cucu,
In primul rand, faceti un exercitiu de sinceritate. Ati trecut casa pe numele fiului, ca sa nu v-o poata lua banca.

Acum, ca sa va raspund, nu, banca nu il poate executa silit pe fiul dvs daca nu a garantat personal acel imprumut.
O sa va puna poprire pe venituri si o sa va execute celelalte bunuri pe care le aveti in proprietate si cam atat e tot ce poate face banca.