Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORTUL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORTUL

AM scos actele si apoi sotul a plecat in ITALIA si a zis ca nu se mai intoarce sa imi refac viata nu avem copii..CERTIFICATUL DE CASATORIE e la mine vreau sa divortez cum fac daca el nu se prezinta la tribunal. ALTA solutie ca sa nu mai merg in instanta alta varianta care este sa nu cheltui bani pot merge la notariat sau fac o cerere in instanta ca din prima infatisare sa se descfaca casatoria.
Daca sotul nu este prezent nu puteti divorta decat la instanta.
Incercati sa va gasiti un avocat care sa termine cat mai repede procesul.
Daca se redacteaza aiurea actiunea de divort, procesul poate dura mult timp...
Puteti merge ori la Starea Civila ori la un Notariat. Este necesara prezenta sotului.
Singura varianta permisa de lege in speta data este promovarea unei actiuni de divort in instanta de judecata,din culpa paratului.La primul termen depuneti la instanta ziarul de larga circulatie nationala prin care dovediti ca l-ati citat in aceasta cauza si solicitati instantei admiterea probei cu martori.La al doilea termen martorii vor depune marturie cu privire la faptul ca sotul dvs.nu mai doreste sa continue aceasta casatorie,nedorind sa se mai intoarca in tara (daca intr-adevar cunosc aceste aspecte).
Daca sotul nu este prezent nu puteti divorta decat la instanta.
Incercati sa va gasiti un avocat care sa termine cat mai repede procesul.
Daca se redacteaza aiurea actiunea de divort divortul poate dura mult timp...
Daca sotul nu este prezent nu puteti divorta decat la instanta.
Incercati sa va gasiti un avocat care sa termine cat mai repede procesul.
Daca se redacteaza aiurea actiunea de divort divortul poate dura mult timp...