avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORTUL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORTUL

AM scos actele si apoi sotul a plecat in ITALIA si a zis ca nu se mai intoarce sa imi refac viata nu avem copii..CERTIFICATUL DE CASATORIE e la mine vreau sa divortez cum fac daca el nu se prezinta la tribunal. ALTA solutie ca sa nu mai merg in instanta alta varianta care este sa nu cheltui bani pot merge la notariat sau fac o cerere in instanta ca din prima infatisare sa se descfaca casatoria.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:04, 30 August 2011
Daca sotul nu este prezent nu puteti divorta decat la instanta.
Incercati sa va gasiti un avocat care sa termine cat mai repede procesul.
Daca se redacteaza aiurea actiunea de divort, procesul poate dura mult timp...
Puteti merge ori la Starea Civila ori la un Notariat. Este necesara prezenta sotului.
Singura varianta permisa de lege in speta data este promovarea unei actiuni de divort in instanta de judecata,din culpa paratului.La primul termen depuneti la instanta ziarul de larga circulatie nationala prin care dovediti ca l-ati citat in aceasta cauza si solicitati instantei admiterea probei cu martori.La al doilea termen martorii vor depune marturie cu privire la faptul ca sotul dvs.nu mai doreste sa continue aceasta casatorie,nedorind sa se mai intoarca in tara (daca intr-adevar cunosc aceste aspecte).
Daca sotul nu este prezent nu puteti divorta decat la instanta.
Incercati sa va gasiti un avocat care sa termine cat mai repede procesul.
Daca se redacteaza aiurea actiunea de divort divortul poate dura mult timp...
Daca sotul nu este prezent nu puteti divorta decat la instanta.
Incercati sa va gasiti un avocat care sa termine cat mai repede procesul.
Daca se redacteaza aiurea actiunea de divort divortul poate dura mult timp...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort rapid Akino Akino Buna ziua, Acum un an m-am casatorit in Romania dupa care am plecat impreuna cu sotia in strainatate. Am locuit impreuna cu chirie circa 2 luni si ... (vezi toată discuția)
Pot obține domiciliul copilului la mine dacă acum sunt în șomaj? tatăl lui e mai mult plecat din țară DeeaAndreea1989 DeeaAndreea1989 Am un copil de 3 ani,sotul vrea sa divorteze,el e mai mult plecat in afara...Eu momentan is in somaj,daca vreau custodie comună, pot tine copilul la mn desi ... (vezi toată discuția)
Divort care nu se mai termina si copil nascut in afara casatoriei ContSters213170 ContSters213170 Sunt casatorita din 2004 cu un cetatean strain, sotul meu a parasit tara in 2006, iar in 2008 am inceput divortul care dureaza pana in ziua de azi. Nu mi-am ... (vezi toată discuția)