Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... angajare aparator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

angajare aparator

Recurs contra unei contestatii in anulare.

Inainte de primul termen, poate recurentul solicita un nou termen pentru angajare aparator daca
1. in prima instanta nu a avut aparator
2. a solicitat prin cererea de recurs judecata in lipsa.

Multumesc!
feel, utilizator
Se poate solicita in orice situatie. Cererea trebuie sa fie motivata cu privire la aspectul de ce nu si-a angajat avocat pana la primul termen.
se poate , printr-o cere depusa la registratura care ajunge la arhiva pentru introducerea in mapa- dosa sau in timpul primei sedinte ,cerand presedintelui de instanta amanarea ,care este legala.NU inteleg ce vreti sa spuneti la pct. 1 ,adica nu a avut aparator la instanta de fond -judecatorie ?! - nu conteaza ,tocmai aceasta lipsa de aparator l-a determinat sa ceara.
La pct. 2 ,putin ambiguu, TOTUSI ,cred ca intelesul este ca " EL sau EA " sa nu fie prezent dar aparatorul - avocatul trebue sa fie - daca a cerut si angajat avocat.
Multumesc,

La punctul doi vroiam sa spun ca recurentul a cerut prin cererea de recurs judecata in lipsa dar acum doreste sa ceara amanare pt angajare aparator.

Multumesc din nou