Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... parteneriat public - public
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

parteneriat public - public

buna ziua! va rog sa ma ajutati cu informatiareferitoare la existenta in legislatia romaneasca a parteneriatului public-public si sub ce forme se poate materializa acesta?1 multumesc!
Domeniile si scopurile legii sunt:

- Eliminarea licitatiilor si inlocuirea lor cu negocierea. Este consfintita de Art. 14 din lege, care arata ca negocierea este modalitatea de desemnare a partenerului privat.

- Categoriile de lucrari carora li se poate aplica Legea PPP. Legea este foarte vaga si arata doar citeva exceptii, fara a institui o regula clara de aplicabilitate. (Vezi art. 44, care spune ca in anumite conditii prevederile Legii PPP se pot aplica si la "activitatile relevante definite prin Ordonanta de Urgenta 34/2006", adica OUG-ul care reglementa pina acum achizitiile publice).

Textul de lege il gasiti pe urmatorul link:

[ link extern ]

Succes!
multumesc pentru raspuns! dar cred ca nu am fost suficient de explicita, eu intrebam de notiunea de parteneriat public-public!?