avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract de V-C fara deschiderea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract de V-C fara deschiderea succesiunii

tatal meu a incheiat inainte de a deceda un antecontract de V-C sub semnatura privata fara a efectua succesiunea dupa mama mea decedata anterior.
Exista posibilitatea de a invoca in instanta nulitatea actului incheiat sau orice alta modalitate de atac.
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 21:50, 7 Septembrie 2011
Puteti solicita anularea antecontractului, motivat de faptul ca a promis spre vanzare un bun care nu-i aparatinea in intregime (intrucat si dvs o mosteneati pe mama).
Consultati un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog ajutor! stanceni stanceni Buna seara! Va rog sa-mi permiteti sa sunpun atentiei d-voastra urmatoarea situatie: acum cativa ani am cumparat un teren, dar intre timp proprietarii au ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare caprice caprice AJUTOOOOR ! Exista vreo posibilitate de reziliere/anulare a unui antecontract de vanzare-cumparare ( a unui apt ), autentificat la notar, s-a dat si ... (vezi toată discuția)
Anulare antecontract vanzare-cumparare GherghinaP GherghinaP Buna ziua, Va rog ajutati-ma, care sunt prevederile legale si daca e posibil care e procedura ca sa fie anulat un antecontract de vanzare cumparare a casei ... (vezi toată discuția)