Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INTAMPINARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INTAMPINARE

AM DE FACUT O INTAMPINARE IN CARE VREAU SA MA FOLOSESC DE ART.3 DECRET 167/1958 V-AS RUGA SA MA AJUTATI CU FORMULAREA CORECTA NU STIU CUM SA MA EXPRIM IN SCRIEREA ACESTEI INTAMPINARI.
MULTUMESC
vreti sa invocati exceptia prescriptiei, nu? ar trebui sa dati mai multe amanunte despre speta dvs pt a va putea ajuta cu modul de formulare.
AM FOST CHEMATA IN JUDECATA PENTRU O HOTARARE CARE SA TINA LOCT DE ACT DE VANZARE CUMPARARE, EU IN CALITATE DE PARATA. PROMISIUNEA DE VANZARE A UNUI TEREN A FOST FACUTA IN URMA CU 5 ANI TIMP IN CARE TERENUL A RAMAS TOT IN POSESIA MEA
intampinarea nu este o scrisoare!!!
:))))
ea trebuie formulata be baza unor situatii temeinice, in fapt si in drept tinand seama se exceptiile ce pot fi ridicate , in contra actiunii reclamantului...
E nevoie de o adevarata maiesrie, in redactarea si sustinerea acesteia, nu orice se pricepe sa o faca...din acest motiv exista avocat, reprezentant, etc,,.
Spun asta ca e posibil ca printr-o intampinare gresit intemeiata si sustinuta sa pierdeti procesul...
recomand ssa luati legatura cu un avocat, daca aveti o cauza complecxa...
;)
termenul pt prescriere e de trei ani. va adresati cu formula uzitata '' domnule presedinte''...subsemnata ....... domiciliata in..... in calitate de parata in dosarul nr..... formulez intampinare. apoi expuneti situatia de fapt si spuneti ca invocati exceptia prescriptiei dreptului la actiune al reclamantului in prezenta cauza intrucat a trecut termenul de.....
Prescriptia dreptului la actiune incepe sa curga in momentul in care promitentul-vanzator se manifesta expres in sensul negarii dreptului promitentului-cumparator. Respectiv dvs. puteti invoca ART.3 DECRET 167/1958 operand in aceasta speta prescriptia de 3 ani.