Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plingere la cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plingere la cedo

cum pot sa fac o plingere la cedo in legatura cu o condamnare in lipsa si cu probe si martori falsi
Dupa ce ati epuizat toate caile de atac nationale puteti depune o plangere la CEDO,

Mai multe puteti afla de pe [ link extern ]
popeye a scris:

cum pot sa fac o plingere la cedo in legatura cu o condamnare in lipsa si cu probe si martori falsi

Conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO le gasiti aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Daca va referiti la condamnare in alta tara pe care mai aveti intrebat inainte, si a fost fara sa fiti prezent, cu sau fara martori mincinosi, nu va fi executata pe Romania nici pe orice alta tara unde va aflati in afara de ceea ce a emis sentinta pe nedrept.
Stimate justitiabil ,

Daca, asa cum arata colegul alvarolipo va referiti la o condamnare in alta tara, situatia dvs trebuie analizata atent de un specialist, si nu o spun pentru publicitate.

1. dvs puteti fi condamnat, in Romania existand mai multe legi care reglementeaza institutia extradarii:

*Legea nr. 302/2004 privind cooperarea judiciară internaţională în materie penală
publicata în Monitorul Oficial, Partea I nr. 594 din 1 iulie 2004;

* Lege nr. 224/2006 din 01/06/2006, pentru modificarea şi completarea Legii nr. 302/2004 privind cooperarea judiciară internaţională în materie penală, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 534 din 21/06/2006

Astfel, un mandat de extradare se poate ataca, iar anumite tari nu satisfac minimul dreptului de aparare recunoscut unei persoane in Romania. De exemplu, una din tarile care au incalcat indelungat Conventia Europeana este Italia, fiind condamnata pentru instituția de ”latitante” cazuri precum Colozza vs. ITALIA, Sejdovic vs. ITALIA...

De aceea este indicat sa procedati la o apărare profesionista, de natura sa aiba in vedere cele descrise mai-sus.

Cu stima.
andreigrigoriu, moderator
Italia a luat masuri pentru indreptarea problemelor dupa ce a fost condamnata de CEDO.

Inteleg ca este vorba de o hotarare de condamnare pronuntata de statul roman.
Problema dvs. este ca nu ati epuizat toate caile de recurs interne.

Veti avea dreptul la o rejudecare dupa extradare.

Ar trebui sa platiti un avocat pentru a se analiza dosarul in care ati fost condamnat in Romania, probele si sustinerile parchetului, precum si motivarea instantei de judecata care a pronuntat condamnarea.

Ar fi de preferat sa incercati sa sesizati CEDO pana la arestarea dvs. dar este destul de dificil intrucat dvs. nu ati epuizat toate caile de atac din legislatia nationala si avocatul dvs. cam are de analizat in concret ce sa faca sau cum sa faca...