Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea contractului de munca

Buna seara.
Suspendarea contractului de munca pentru incapacitate temporara de munca sau pentru concediu fara plata afecteaza stagiul de cotizare pentru pensie ?
Multumesc
Concediu fara plata nu constituie vechime in munca si stagiu.
iar perioadele de incapacitate de munca in care prezentati angajatorului concediu medical se calculeaza raportat la salariul minim pe economie(670 lei)
snic a scris:

Buna seara.
Suspendarea contractului de munca pentru incapacitate temporara de munca sau pentru concediu fara plata afecteaza stagiul de cotizare pentru pensie ?
Multumesc

- concediul medical constituie stagiu de cotizare pentru pensie

- cfp nu constituie stagiu de cotizare pentru pensie