Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... S-a admis contestatia la executare silita . Ce urmeaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

S-a admis contestatia la executare silita . Ce urmeaza ?

Proces cu institutie publica ( scoala ) , litigii de munca . Se castiga procesul si recursul . Se admite executare silita ; se admite si contestatia la executare ( motivul principal : nu au trecut 6 luni de la somatia de plata ) .
" Dispune anularea tuturor formelor de executare intocmite in dosarul ..... "

Ce urmeaza ?
Se reia totul ?
S-a terminat cu executarea silita sau dupa 6 luni se trece la executare ?
lungu1on, utilizator
Dupa implinirea termenului legal de 6 luni in cazul institutiilor de Stat, se va formula o noua incuviintare a executarii silite. Dreptul castigat prin sentinta definitiva si irevocabila nu se stinge ca urmare a admiterii contestatiei la executare in cazul dumneavoastra.
Multumesc !
Mihai-Jus a scris:

Dupa implinirea termenului legal de 6 luni in cazul institutiilor de Stat, se va formula o noua incuviintare a executarii silite. Dreptul castigat prin sentinta definitiva si irevocabila nu se stinge ca urmare a admiterii contestatiei la executare in cazul dumneavoastra.

Avand in vedere ca OUG 71 / 2009 va fi modificata astfel :

"Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii până la 31 decembrie 2011, se va realiza după o procedură de executare care începe astfel: în anul 2012 se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu, în anul 2013 se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu, în anul 2014 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu, în anul 2015 plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu, în 2016 se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu" ,

mai pot spera la vreo executare silita ?