Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate promisiune vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate promisiune vanzare cumparare

Acum trei ani am vandut un teren printr-o promisiune de vanzare cumparare, am primit banii si urma ca in scurt timp, cumparatorul sa faca intabularea: am stabilit ca incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica se va face dupa intabularea dreptului de proprietate in CF in favoarea mea. Am delegat o persoana de incredere al cumparatorului sa faca intabularea dar pana azi nu a facut nimic, deci nici contractul definitiv nu a fost semnat. Mai are valabilitate promisiunea de vanzare cumparare di moment ce cumparatorul nu a respectat cat e scris in aceea promisiune?
Dvs sunteti vanzator? Ce ati scris este ambiguu...daca dvs intelegeti este bine...
Daca dvs sunteti vanzator de fapt promitent vanzator nu ati vandut terenul! O promisiune sau un antecontract nu este translativ de proprietate. Se noteaza doar in cartea funciara atat! Ca un drept de creanta!dvs in calitate de promitent vanzator ati primit banii..toti...
Intabularea se face dupa incheierea contractului de vanzare cumparare in forma autentica la notar.
Dvs notificati cumparatorul prin executor judecatoresc sa se prezinte in ziua de la ora de...la biroul notarial pt a incheia contractul. Se face o certificare de fapte a notarului daca partea nu se prezinta si cu ea la randul dvs va adresati instantei pentru a pronunta o hotarare care sa Tina loc de contract de vanzare cumparare, care va fi communicate la cartea funciara pt intabulare. In caz ca se prezinta la notar si cealalalta parte fie se prelungeste antecontractul din varii motive, fie se incheie contractul de vanzare cumparare.
mirela741 a scris:

Dvs sunteti vanzator? Ce ati scris este ambiguu...daca dvs intelegeti este bine...
Daca dvs sunteti vanzator de fapt promitent vanzator nu ati vandut terenul! O promisiune sau un antecontract nu este translativ de proprietate. Se noteaza doar in cartea funciara atat! Ca un drept de creanta!dvs in calitate de promitent vanzator ati primit banii..toti...
Intabularea se face dupa incheierea contractului de vanzare cumparare in forma autentica la notar.
Dvs notificati cumparatorul prin executor judecatoresc sa se prezinte in ziua de la ora de...la biroul notarial pt a incheia contractul. Se face o certificare de fapte a notarului daca partea nu se prezinta si cu ea la randul dvs va adresati instantei pentru a pronunta o hotarare care sa Tina loc de contract de vanzare cumparare, care va fi communicate la cartea funciara pt intabulare. In caz ca se prezinta la notar si cealalalta parte fie se prelungeste antecontractul din varii motive, fie se incheie contractul de vanzare cumparare.

Buna ziua, dumneavoastra sustineti ca intabularea se face dupa incheierea contractului de vanzare cumparare in forma autentica la notar, dar cumparatorul zice ca nu poate face contractul definitiv deoarece nu este facuta intabularea: pana acum a facut contract definitiv doar pe 0.8 ha, din 3 ha