CABINET de AVOCAT caut ABSOLVENŢI de DREPT pentru COLABORARE, inclusiv INDRUMARE pe perioada STAGIATURII
Colaborarea se doreşte ca fiind un răspuns la necesităţile cabinetului şi o oportunitate pentru absolvenţii de drept care doresc să dobândească cunoștințe practice în domeniul dreptului comercial şi al dreptului civil sub forma unei colaborări înainte şi după susţinerea examenului de admitere în barou.
Cerințe minimale obligatorii: licenţiat în drept, cunoștințe solide de drept în domeniul de interes, responsabilitate, comunicativitate, rezistenţă la stres, dinamism, cunoașterea la nivel mediu-avansat a limbii engleze, cunoștințe de operare PC.
Condiţii oferite: cabinet în Bucureşti - Sectorul 3, zonă apropiată instanţelor de judecată, spaţiu de lucru propriu, dotări şi logistică necesară desfăşurării activităţii, program de lucru flexibil.
Candidaţilor care, după perioada de probă în cadrul cabinetului, vor promova examenul de barou, li se asigură îndrumare pe perioada stagiaturii, inclusiv încheierea contractului de colaborare.
Trimiteţi CV-ul dvs., o scrisoare de intenţie şi o copie a foii matricole şi a diplomei de licenţă (în format pdf sau jpg) la adresa de e-email job.avocat@gmail.com.
Candidaţii selecționați în urma analizei CV-urilor şi a actelor de mai sus vor fi contactaţi în maxim 2 zile de la data primirii mesajului pentru interviu.
Initiativa cab de avocati care cauta colaboratori e laudabila, dar... "paranoia" e in floare - sau ar trebui sa fie - atunci cand nu poate fi verificata seriozitatea unui potential angajator/partener si cand se cer unele documente la o adresa de e-mail, fara a se specifica o adresa fizica, un nume. Daca gresesc - pt ca nu stiu sa verific seriozitatea acestei oferte - imi cer scuze public, dar indoiala e fireasca!
Într-o oarecare măsură "suspiciunea" dvs. pare justificată şi este bine că încercaţi să analizaţi ofertele (în măsura în care aţi ajuns la un nivel ce vă permite acest lucru) şi să obţineţi informaţii despre persoanele cu care intraţi profesional în contact sub o formă sau alta.
Am ales această variantă de adresare a mesajului după ce am iniţiat o varianta "publică" de colaborare, în urma căreia am fost contactaţi telefonic şi pe e-mail-ul cabinetului de persoane care nu aveau nici o legătură cu scopul mesajului şi cu atât mai puţin ar fi dorit realmente ca această colaborare să fie "un început de drum" în profesia de avocat.
Considerăm că este onest din partea noastră să nu contactăm pentru interviu decât pesoane care corespund cerinţelor detaliate în mesaj, ca o formă preliminară de selecţie (precizând că numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi, tocmai pentru a înlătura orice dubiu).
Mai mult decât atât, este evident că persoanele interesate nu depun decât un efort relativ mic în a răspunde mesajului (de a trimite actele solicitate, pe care oricum, fiind în căutarea unui astfel de job, se presupune că le au deja pregătite) şi, dacă vor considera că este necesar, pot elimina din conţinutul actelor pe care le expediază, detaliile pe care la rândul lor nu doresc să le facă publice.
Vă garantez însă că nici nouă avocaţilor din acest cabinet, începutul de drum în profesia de avocat, nu ne-a fost atât de facil, aşa că încheiem aici dialogul pe această temă considerând că "îndoielile" dvs. nu-şi au rostul în măsura în care sunteţi interesat cu adevărat să profesaţi în acest domeniu.
Aveţi opţiunea de a răspunde sau de a ignora mesajul nostru, dar întrebarea rămâne: se merită să ignoraţi o şansă ?
Nu ignor nicio sansa. Ideea este ca nu sunt experta in materia dreptului comercial si dreptului civil. Daca as fi fost, tot nu as fi dat curs acestui anunt deoarece nu pot sa cred in el - prea putine informatii despre cei care initiaza colaborarea. Pregatirea mea e orientata catre materia dreptului penal. Nu am, deocamdata, resursele necesare (materiale) pt a urmari veridicitatea acestui anunt. Cu stima.