Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... restituire permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

restituire permis auto

Pe 1 aprilie 2011 mi s-aretinut permisul cf. art.111 alin.1 lit.b,fiind incadrat la art.86/2 COD RUTIER,pentru ca am depasit cu 15 kg greutatea admisibila pentru categ.B.Pe 19 mai dosarul a ajuns la parchet solutionat de politie cu NUP.Am facut cerere de urgentare pe 23 iunie si de atunci n-am mai primit nimic.Mentionez ca ma intorceam cu masina si remorca pe care tocmai o cumparasem si ambele erau goale.As vrea sa stiu ce pot sa fac ca sa-mi recapat permisul.
pina icnd parchetul nu finalizeaza dosarul nu il veti recapata insa puteti face cerere ptr obtinerea unei dovezi in baza careia sa circulati pina la emiterea ordonantei.
soarta permisului depinde de solutia parchetului si in orice caz (chiar si in NUP) nu il veti primi inapoi prea curind - minim 90 zile suspendare.