Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general descarcare gestiune piese auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

descarcare gestiune piese auto

Buna ziua
Am urmatoarea problema:un service auto care vinde piese auto dar face si reparatii auto deci are doua tipuri de venituri 704 si 707.problema este urmatoarea:pentru piesele auto ii tin evidenta in gestiune pe fiecare produs iar in contabilitate ii inregistrez atat factura cat si nirul(378,4428).Daca ii descarc gestiunea conform balantei de stocuri (607=371) cum descarc 378 si 4428 in conta?.Am calculat si acel coeficient K dar acesta este variabil si nu da cu iesirile din gestiune.#-o#-o:stunned::stunned:
Iesirile din gestiune se realizeaza tot la preţ de vânzare cu ridicata calculul adaosului comercial aferent se face la sfârsitul lunii cu ajutorul unui coeficient K (coeficient de repartizare a adaosului comercial) calculat dupa urmatoarea relaţie:

K= Σ adaosului comercial

Val stoc marfuri

K se aplica asupra marfurilor obţinute din vânzarea marfurilor si rezulta adaosul comercial aferent marfii vândute.

practic aveti 2 gestiuni, comert cu amanuntul si prestari servicii,
pentru prestarile servicii piesele nu au legatura cu ct 4428, 378, 371
nu aveti cum da in consum piese la pret de amanunt, ele se dau in consum la pret achizitie
depinde de cum v-ati organizat gestiunile de piese,
Buna ziua
Legat de gestiunea pieselor auto problema este urmatoarea:toate piesele vin insotite de facturi carora li se intocmeste nir conform legislatiei (se stabileste si pv cu amanuntul) iar piesele sunt vandute sau montate pe masinile care vin la reparat in functie de solicitarea clientului.
Mi se pare corect sa inregistrez in gestiune conform facturilor de vanzare si devizelor atasate piesele la pret de vanzare dupa care calculez acel k.
Acum nu sunt foarte sigura ca acesta este varianta cea mai corecta tocmai de aceea am cerut un sfat.
Nu se poate face o departajera a pieselor (cele vandute de cele montate pe masini)
Este f greu ca si evidenta, dar daca ati fi avut numai prestari de servicii piesele la ce pret le evidentiati in deviz?
Pentru deviz tb sa aveti bon consum, toate materialele cuprinse in deviz sunt la pret de achizitie, la care se aduaga chelt. manopera, indirecte si marja de profit.
Aveti 2 gestiuni, chiar de exista un singur spatiu, si sigur asa cum procedati conturile de TVA nu au cum sa se coreleze
Descarcarea de gestiune pentru deviz
clasa 60 = clasa 30
Nu exista ct 371,4428,607 la descarcarea gestiunii pentru prestarile de servicii.
Descarcarea de gestiune pt comert cu amanuntul
= 371

Dupa cum vedeti exista diferente
Puneti-va de acord cu contabilitatea, mai depinde si de programul informatic.
In aceasta situatie devizul este dublat,