Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi ale fostului sot asupra copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi ale fostului sot asupra copilului

dak in hotararea mea de divort nu este mentionat niciun program de vizita pt copil,deoarececa fostul sot nici nu s-a prezentat la divort ce drepturi mai are el asupra copilului care avea 11 luni cand am bagat divortul iar acum are aproape 6 ani,iar copilul nici nu il cunoaste
Parintele caruia nu i-a fost incredintat minorul, are dreptul a avea relatii personale cu minorul.
Cu alte cuvinte, chiar daca in cadrul actiunii de divort , acesta nu a formulat o cerere de vizitare minor, in eventualitatea in care va dori la un moment dat sa-si viziteze copilul , iar dvs. nu-i veti permite, are posibilitatea oricand pe calea unei actiuni separate sa solicite stabilirea unui program de vizita.
Daca copilul nu il cunoaste trebuie sa o ia usurel...
Are dreptul de a vedea copilul dar daca acesta nu il cunoaste ii poate parea un strain.
Ii puteti permite sa il vada pe minor in prezenta dvs.
Nu vad care ar fi problema sa il vada in prezenta dvs.
Daca insa vrea sa il ia cu el discutiile pot fi mai indelungi...daca copilul nu vrea...
dar am martori ca in atatia ani nu s-a interesat in niciun fel de copil.chiar mi se pare un lucru nedrept.faptul ca are un tata in certificatul de nastere(acest lucru datorandu-se faptului ca eram casatoriti legitimi)nu cred ca ar trebui sa-i acorde legea aceleasi drepturi pe care le am eu.eu sunt cea care i-am dat o educatie copilului,am fost alaturi de el tot timpul .ce masuri ar trebui sa iau pt a nu ajunge peste cativa ani sa ma trezesc ca imi strica copilul din felul cum l-am crescut?vreau sa fiu singura care are drepturi depline
Nu inteleg care este problema daca il vede in prezenta dvs...
imi este teama pt ca deocamdata copilul este cam mic sa afle ca nu persoana care il creste este tatal lui.cred ca lucrul acesta este bine sa-l afle cand o sa fie pregatit.nu vreau sa inceapa sa se inchida in el.intai trebuie pregatit sa afle un lucru ca si acesta