avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 322 pct 5 revizuire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 322 pct 5 revizuire

in 01 iunie s-a pronuntat decizie civila definitiva de curtea de apel . pe 20 septembrie am primit plic cu un act nou care poate schimba decizia ramasa definitiva . mai pot cere azi 22 septembrie revizuire a dosaruilui ?
Cel mai recent răspuns: ContSters118550 , utilizator 14:25, 22 Septembrie 2011
Potrivit art.324 alin.1 C.proc.civ., termenul de revizuire este de o lună şi se va socoti :
...
4. în cazurile prevăzute de art.322 pct.5, din ziua în care s-au descoperit înscrisurile ce se invocă ori, după caz, din ziua în care partea a luat cunoştinţă de hotărârea desfiinţată sau modificată pe care s-a întemeiat hotărârea a cărei revizuire se cere ;
.....
da , puteti , numai grabiti-va sa nu depasiti termenul de o luna - bafta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de revizuire Lucian27 Lucian27 Ma incadrez in termen de a formula revizuirea unei hotarari am descoperit inscrisuri noi la 4.11.2011 si am depus cererea de revizuirea la 05.12.2011 pentru ... (vezi toată discuția)
Termen revizuire hodan i hodan i Care este termenul de revizuire in cazul art 322 pct 5 c pr civ ,,dupa darea hotaririi sau descoperit inscrisuri doveditoare Retinute de partea potrivnica...? ... (vezi toată discuția)
Revizuire sau cedo mirah mirah Se poate depune cerere de revizuire cu art 322.pct 5 chiar daca nu am primit hotarirea de la curtea de apel?,deoarece a trecut o luna jumatate de la ultima ... (vezi toată discuția)