avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revenirea la numele anterior casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revenirea la numele anterior casatoriei

Buna ziua,

Am divortat acum 4 ani si, de comun acord, in sentinta ramasa definitiva, am optat pentru pastrarea numelui din timpul casatoriei.
Acum insa doresc sa revin la numele anterior casatoriei? Se poate?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 12:42, 23 Septembrie 2011
nu, nu se mai poate decat pe cale administrativa prin Ordonanta Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice.
Deoarece hotararea de divort prin care vi s-a admis pastrarea numelui a ramas definitiva si irevocabila, nu mai puteti prin instanta.
Aveti insa la dispozitie schimbarea numelui pe cale administrativa, la primarie, in baza OG nr. 41/2003.


Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivata si sa fie insotita de urmatoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al Romaniei, Partea a III-a, in care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimtamantul, dat in forma autentica, al celuilalt sot, in cazul schimbarii numelui de familie comun purtat in timpul casatoriei;
d) copie de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, in cazurile prevazute de art. 7 din OG nr. 41/2003;
e) cazierul judiciar si cazierul fiscal ale solicitantului;
f) orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale.
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2011
Marcel Mihalache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume familie! noaghium noaghium M-am casat. in \\"85,am Div. in 97 si am cerut la divort sa-mi pastrez numele din casatorie,ceea ce am si obtinut deoarece doream sa am acelasi nume cu fiul ... (vezi toată discuția)
Divort Vlad2013 Vlad2013 In urma defacerii casatoriei , copilul ramas in custodia mamei,care ,de curand a implinit varsta de 14 ani doreste sa - si schimbe numele de familie , dupa ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume dupa divort Loredanacatana Loredanacatana Buna ziua! In octombrie 2010 am divortat si date fiind conditiile de atunci am optat sa pastrez numele fostului sot, insa lucrurile s- au schimbat intre timp ... (vezi toată discuția)