Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sucursala/punct lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sucursala/punct lucru

Va salut.
Pe scurt,
am deschis pentru o societate din Italia o sucursala la Bucuresti. Cum pot sa deschid un punct de lucru la sibiu. Sau cum pot altfel sa procedez pentru a deschide un santier acolo?
Am inteles de la informatii ONRC ca problema este controversata si doamnele nu au stiut sa imi rapunda.
Punctul de lucru poate fi deschis de catre societatea mama si in registrat in Romania dupa aceleasi reguli ca si sucursala, cu alte cuvinte intiativa sub aspectul legalitatii trebuie sa apartina societatii mama din statul respectiv iar printr-procura speciala un preprezentant din Romania sa intreprinda demersurile necesare.

Cu toata stima
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca, practic, trebuie sa deschid o noua sucursala la Sibiu ?
Ideal ar fi sa deschideti o alta sucursala la Sibiu. Reprezentantele sau punctele de lucru ale societatilor din strainatate se inregistreaza in conformitate cu Decretul-lege 122/1990 si au o procedura de inregistrare destul de stufoasa care dureaza in jur de doua luni.