Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sef serviciu politia locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sef serviciu politia locala

In urma unui concurs organizat ,nici un candidat nu a luat examenul .Primarul doreste ca sa-l promoveze (numeasca direct pe unul din cei care au candidat drept sef al serviciului. Acea persoana este lucrator in cadrul Politiei locale si a detinut si interimatul. Este posibila o astfel de numire fara concurs ?
Daca postul vacant este functie publica si persoana "agreata" detine aceasta calitate, poate fi desemnata sa exercite cu caracter temporar functia conform art. 92 din Legea nr. 188/1999.

ART. 92
(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei funcţii publice de conducere vacante sau temporar vacante se realizează prin promovarea temporară a unui funcţionar public care îndeplineşte condiţiile de studii şi de vechime în specialitatea studiilor pentru ocuparea funcţiei publice şi care nu are o sancţiune disciplinară aplicată, care nu a fost radiată, în condiţiile prezentei legi.
(2) Dacă funcţia publică este vacantă, măsura prevăzută la alin. (1) se dispune de către persoana care are competenţa numirii în funcţia publică, pe o perioadă de maximum 6 luni într-un an calendaristic, cu avizul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.

Ce intelegeti prin interimat?...
Daca nu ma insel si dupa trecerea celor 6 luni cu aprobatea ANFP se mai poate prelungi termenul.
Utilizator 163....acesta este Codul Numeric Personal al dvs? Sunteti din Bihor?
interimat s-au post vacant asa inteleg, chiar si eu as dori sa stiu daca se poate ca primarul sa numeasca sefii de birou s-au serviciu de la politia locala fara examen. Daca se da examen de ce nu se da la ANFP, s-au nu vine un reprezentant. Magarie pe fata.
Nu este vorba de nici o magarie. Asa cum a mentionat corect Tanjiani este perfect legal ca primarul prin dispozitie sa promoveze pe 6 luni o persoana care indeplineste conditiile pentru ca pana la scoaterea din nou a postului la concurs sa indeplineasca atributiile. Ganditi-va ca sunt posturi in administratie in care cineva trebuie sa ia anumite decizii importante si urgente de aceea se recurge la acest artificiu temporar.