Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitionare bun fara plata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitionare bun fara plata TVA

Salutare,

Detin o societate ce este neplatitoare de TVA si doresc sa imi achizitionez un autoturism pe societate. Fiind neplatitor de TVA in momentul achizitionarii pot cere vanzatorului sa treaca la TVA valoarea 0 cand imi emite factura ? TVA-ul ce urma a fi incasat de la mine sa il plateasca (deduca) el direct ?

Acelasi lucru s-ar putea realiza si la leasing?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :)
Vanzarea cumpararea de bunuri mobile nu este o operatiune din sfera celor scutite de plata TVA. Vanzatorul nu poate emite factura fara TVA, decat pentru anumite operatiuni care sunt scutite de plata TVA. El poate sa plateasca TVA ul doar in baza facturii emisa cu TVA.
Multumesc pentru raspusul prompt. Care ar fi operatiunile din sfera celor scutite de plata TVA ?
JustinV, utilizator