Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul si cainele lui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul si cainele lui

Am cautat si urmarit pe forum mai multe subiecte despre caini si stapanii lor, marea majoritate avand probleme cu latratul lor insa eu am o problema un pic mai diferita referitor la un vecin si cainele lui.

Problema sta in felul urmator vacineul meu sta la etajul 2 si are un caine mascul de inaltime mica, eu stau la etajul 1 si nu detin animale de companie. Problema. Am realizat de mai mult timp in urma, inca de cand aveam usa standard care le au blocurile facute acum 40 de ani, ca sunt niste pete pe usa gen punct si scurgere si nu numai pe usa mea si pe usile vecinilor de la et 1 si 2 (petele au inceput sa apara cam dupa 6 luni de cand isi luase cainele) mai putin pe usa lui, nu mi-am dat seama nici nu mi-a pasat prea mult insa nu de mult am schimbat ca tot omul usa veche cu o usa nou, si nu dupa mult timp am observat ca usa era mai tot timpul uda si tindea sa miroasa si urat am spalat-o dupa nici 2-3 zile iar, mi-am dat seama imediat despre ce e vorba si m-am dus la om la usa sai pun in vedere problema mea care ii vizeaza cainele ( tin sa specific din nou ca e singurul din scara care are caine mascul si mai am o vecina care are caine femela) omul este genul de om inganfat si increzut multi vecini nu-l simpatizeaza si imi radea in fata si zicea da se poate si carei problema, logic ma intreb ce om nu se enerveaza la un asemenea raspuns, ma rog a urmat un scandal foarte frumos in care am fost facut drogat,betiv etc si eram obligat sai aduc eu dovezi gen poze si inregistrare ca e cainelele lui devina i-am mai pus in vedere ca numai usile d ela 1 si 2 sunt patate de jeturi de inaltimea cainelui iar el imi raspunde ca ce numai cainelele lui e la inaltimea asta si pisicile vecii puteau sa se pise pe usa mea sau cainele vecinii la care, eram impreuna cu un prieten cand avea loc discutia asta, nea bufnit rasul si i-am specificat ca nu am vazut in viata mea ca o pisica sa ridice labuta si sa o faca pe usile oamenilor, sau un caine femela care sa ridice labuta sa-si faca nevoile la care omu mi-a zis sa ma uit pe animal planet, iar eu iam replicat ca a trecut la biologie cu mita ( tin sa specific ca jeturile erau la o inaltime de intre 15-20 cm pe toate usile iar cainele vreio 40 -45 inaltime ) ceea ce imi impunea o cheltuiala si o pierdere din timp pana reusesc sa surprind cainele in "actiune". Orcum dupa o perioada de cam 2 saptamani nam avut neplaceri pe usa se pare ca am nimerit bine faptasul , insa dupa 2 saptamani iarasi ( tin sa mai specific ca acest caine este plimbat de mama individului, fiica individului si sotia sa dintre care fica sa si mama sa sunt la fel la caracter ca indiviudul) apar problemele pe usa si tot in ziua in care am observat probleme pe usa am observat si cainele cum urca pe scara blocului fara lesa, intr-o seara consecutiva stand de vorba cu vecina care are cauinele femela si povestindu-i comentariile aduse de acesta, si deodata apare in raza mea de actiune la o distanta de cam 30 metri distanta si tip catre acesta ca am ceva de vorbit iarasi in privita cainelui sau acesta venea inspre mine cu intentia de a lovi insa l-am prins frumusel de umar cu mana stanga si asteptam sa ridice mana la mine ca sa am motiv sa-l lovesc nu a ridicat mana la mine ca nu a avaut chiar curajul ( specific el are peste 30 de ani eu abia 20 in schimb sunt mai inalt si mai bine facut decat el) orcum a renuntat la actul de violenta ramanand numai la amenintari verbale orcum nu stiu cum se face ca dupa discutia aia se pare ca au auzit si cainii si pisicile vecinilor ca nu mai vad nimic pe usa momentan in schimb iar vad cainele fara lesa pe scara ceea ce iar imi provoaca nervi. Unul din propie initiativa am inceput un tratament chimic in perimetrul usii si o solutie primita de la veterinar ca solutie de repulsie insa as dori sa stiu prin ce cale legala sau nu atat de legala sa scap de comportamentul magaresc al acetui vecin, nu de curand devenise violent asupra unei femei in varsta in bloc ca nu stiu ce avusese cu ficasa care are un limbaj vulgar la o varsta de nici 12-14 ani de comportament nu mai zic, nu de alta da merita un pic pedepsit
Doamna , problema e simpla , in situatia in care un cetatean va deranjaza, in situatia de fata un vecin , ati stat de vorba cu dumnealui si nu vrea sa inteleaga de vorba buna, sunati la Nr. de telefon 112 . o sa raspunda un dispecerat , spuneti cine sinteti , unde locuiti si ca doriti cu politia ,va face legatura si imediat ,un echipaj de politie va veni la fata locului si ii va da amenda pe Legea 61 pentru tulburarea si deranjarea ordinii publice. Mai e ceva luati legatura cu politistul de proximitate de la sectia de politie de care apartine pentru ca ii intra in atributiuni, o sa vedeti ce repede se rezolva, fara sa va m-ai certati cu el.
Din punct de vedere legal si... civilizat, 112 e aproape valabil in cauza.
Cine nu s-a confruntat cu specimenele mai ciudate ale speciei umane crede ca poate rezolva problema amiabil sau cu interventia politailor. In realitate, lucrurile nu sunt chiar asa... Recalcitrantul va ramane astfel - cazuri in care s-a ajuns si la judecata, tot fara un folos concret. In primul rand, indivizii ca cei mentionati mai sus ar trebui marginalizati: nimeni sa nu ii mai salute, sa nu mai stea la discutie cu ei. Nici aceasta nu e o solutie tocmai viabila pt ca sunt vecini care nu ii considera o "problema". Cat despre caine... Sa cheme pe cineva de la directia de sanatate publica/sanatate veterinara care sa verifice actele cainelui respectiv: carnet de sanatate, vaccinurile si deparazitarile la zi, inregistrarea la o asociatie chinologica si la administratia fiscala - pt caini se plateste impozit! Pt ca nu e tinut in lesa - si nici nu are botnita cand e lasat liber, poate fi filmat cu un telefon mobil si reclamat la politia comunitara (la sectia de politie pe a carei raza se afla imobilul respectiv - nu stiu chiar sigur aceasta!).

Sarmanul catel! Imi imaginez ca il uraste lumea din cauza unor stapani nerusinati. Aveti mila de acel catel, pt ca nu are nici o vina - educatia i-o da proprietarul, el face numai ce stie: isi marcheaza teritoriul. Poate gasiti dovezi ca il maltrateaza! Asa, scapa si cainele, scapa si vecinii nemultumiti.
mariiky a scris:

Doamna , problema e simpla , in situatia in care un cetatean va deranjaza, in situatia de fata un vecin , ati stat de vorba cu dumnealui si nu vrea sa inteleaga de vorba buna, sunati la Nr. de telefon 112 . o sa raspunda un dispecerat , spuneti cine sinteti , unde locuiti si ca doriti cu politia ,va face legatura si imediat ,un echipaj de politie va veni la fata locului si ii va da amenda pe Legea 61 pentru tulburarea si deranjarea ordinii publice. Mai e ceva luati legatura cu politistul de proximitate de la sectia de politie de care apartine pentru ca ii intra in atributiuni, o sa vedeti ce repede se rezolva, fara sa va m-ai certati cu el.

Cu tot respectul fata de raspunsul dvs. - o problema asemantoare am si eu in bloc iar raspunsul politistului de proximitate a fost ca a vorbit cu doamna ce detine in proprietate cateaua ce isi face (ambele) nevoile la usa mea (si pe usa) si imi recomanda sa sun la 112 cand se mai repeta... si dava aveti dvs. placere de a suna la 112 si anunta o problema de genul asta veti primi un raspuns clasic, sa spunem asa, nu reprezinta problema de urgenta si daca insistati operatoarea respectiva, se mai si supara, iar cand da va a 2 oara legatura la sectia de politi respectivul de raspunde mi-a pus in vedere, im mod repetat, "NU REPREZINTA PROBLEMA DE URGENTA APELUL DVS", "daca se deplaseaza echipajul si constat ca nu a fost apel de urgenta voi primi amenda de la 500 lei la 1.000 lei pentru ca am abuzat de Serviciul Unic de Urgenta 112 conform Ordonantei de Urgenta nr. 34 din 19.03.2008"
vatcalex a scris:

mariiky a scris:

Doamna , problema e simpla , in situatia in care un cetatean va deranjaza, in situatia de fata un vecin , ati stat de vorba cu dumnealui si nu vrea sa inteleaga de vorba buna, sunati la Nr. de telefon 112 . o sa raspunda un dispecerat , spuneti cine sinteti , unde locuiti si ca doriti cu politia ,va face legatura si imediat ,un echipaj de politie va veni la fata locului si ii va da amenda pe Legea 61 pentru tulburarea si deranjarea ordinii publice. Mai e ceva luati legatura cu politistul de proximitate de la sectia de politie de care apartine pentru ca ii intra in atributiuni, o sa vedeti ce repede se rezolva, fara sa va m-ai certati cu el.

Cu tot respectul fata de raspunsul dvs. - o problema asemantoare am si eu in bloc iar raspunsul politistului de proximitate a fost ca a vorbit cu doamna ce detine in proprietate cateaua ce isi face (ambele) nevoile la usa mea (si pe usa) si imi recomanda sa sun la 112 cand se mai repeta... si dava aveti dvs. placere de a suna la 112 si anunta o problema de genul asta veti primi un raspuns clasic, sa spunem asa, nu reprezinta problema de urgenta si daca insistati operatoarea respectiva, se mai si supara, iar cand da va a 2 oara legatura la sectia de politi respectivul de raspunde mi-a pus in vedere, im mod repetat, "NU REPREZINTA PROBLEMA DE URGENTA APELUL DVS", "daca se deplaseaza echipajul si constat ca nu a fost apel de urgenta voi primi amenda de la 500 lei la 1.000 lei pentru ca am abuzat de Serviciul Unic de Urgenta 112 conform Ordonantei de Urgenta nr. 34 din 19.03.2008"

Mersi de raspuns.

Desi au trecut 2 ani de la initierea acestui topic divergenentele cu acest vecin abia au incetat in urma cu 3 luni dupa ce postul utilizatorului @vatcalex mi-a dat o idee.

Pur si simplu am cautat adresa de email a primariei si am trimis un email care continea o reclamatie cu toate detaliile necesare, in mai putin de 2 saptamani persoane de la primarie i-au facut o vizita vecinului, nu stiu daca -au amendat sau nu, si mi-au spus ca daca se mai intampla sa reclam din nou si nu o sa mai am probleme.

Momentan vecinul a "invatat" sa-si tina cainele in lesa, usile vecinilor , inclusiv a mea, nu mai au pete de urina.

Orcum mutumesc pentru ajutor problema mea a fost rezolvata acest topic poate fi inchis.
syruss, utilizator