Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de poluare

Se mai poate cere inapoi taxa de poluare penru o masina recent adusa in tara si de obicei cat dureaza procesul? Va multumesc anticipat.
Da, se poate solicita restituirea taxei de poluare daca masina a fost inmatriculata anterior in UE. Daca va incadrati in cele 30 de zile de cand ati primit/luat cunostinta de decizia de calcul faceti contestatie la Adm.Fin.unde ati platit.Cu raspunsul lor ii actionati in instanta. Procesul dureaza de la 6 luni la 1 an si mai bine, in functie de orasul unde ati platit si unde va veti judeca si de gradul de incarcare al instantei respective. De regula se castiga la Tribunal, iar la Curtea de Apel, mai nou, se da termen pana la solutionarea recursului in interesul legii introdus de procurorul general al RO.
Daca nu va incadrati in cele 30 de zile, faceti cerere de restituire la ADm.Fin, asteptati raspunsul, acel raspuns ulterior in contestati la DGFP, iar cu decizia DGFP ii actionati in instanta.
V-as recomanda sa apelati la un avocat pentru intreaga procedura.
chiar daca nu ati contestat decizia de calcul a taxei de poluare , nu este nici o problema. Chiar daca dureaza mult, merita sa incepeti procesul, pentru ca il veti castiga cu siguranta