Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale amenzi neplatite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

amenzi neplatite

buna ziua dupa aproape 4 ani in care am nu am platit niste amenzi acum am primit de la primarie o instiintare de plata cu urmatoarele: va invitam ca in termen de 15 zile de la primirea prezentei sa achitati sumele ...... pt care a expirat termenul legal de plata
am aprecia daca sumele datorate ar fi platite cat mai curand posibil ,limitand astfel acumularea de majorari de intarziere =D>
Intrebarea mea este ce se poate intampla daca nu platesc chiar se pot aplica majorari doar sunt amenzi de circulatie pt si cand se prescriu ? va multumesc mult astept raspunsul dumneavoastra
nu exista penalizari la amenzile de circulatie. prescriptia este de 5 ani de zile incepind cu 01 01 a anului urmator celui in care ati luat amenda. orice somatie de plata duce la intreruperea prescriptiei si inceperea unui nou termen de 5 ani. Practic nu veti scapa de amenzile respective.
Intrucat pentru aceste sume nu a intervenit prescriptia va trebui sa le achitati,fara majorari care nu se percep pentru debite reprezentand amenzi.In caz de neplata,se va recurge la executarea silita a bunurilor mobile si/sau imobile, urmaribile,din patrimoniul dumneavoastra.
In caz ca veti avea de rezolvat diverse probleme, care tin de competenta primariei,veti fi conditionat de achitarea obligatiilor restante.
ContSters145448, utilizator