Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua!!!! Eu cu sotul meu vrem sa divortam de comun acord numai ca avem doi copii minori.... Se poate? Ca am citit ca daca exista copii minori nu putem de comun acord,,,, Multumesc
Potrivit noului Cod civil se poate.Art.375 alin.2 va confera dreptul sa divortati la notar chiar daca din casatorie au rezultat copii minori.

Art. 375.
(1) Dacă soții sunt de acord cu divorțul și nu au copii minori, născuți din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptați, ofițerul de stare civilă ori notarul public de la locul căsătoriei sau al ultimei locuințe comune a soților poate constata desfacerea căsătoriei prin acordul soților, eliberându-le un certificat de divorț, potrivit legii.
(2) Divorțul prin acordul soților poate fi constatat de notarul public și în cazul în care există copii minori născuți din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptați, dacă soții convin asupra tuturor aspectelor referitoare la numele de familie pe care să îl poarte după divorț, exercitarea autorității părintești de către ambii părinți, stabilirea locuinței copiilor după divorț, modalitatea de păstrare a legăturilor personale dintre părintele separat și fiecare dintre copii, precum și stabilirea contribuției părinților la cheltuielile de creștere, educare, învățătură și pregătire profesională a copiilor.
Dacă din raportul de anchetă socială rezultă că acordul soților privind exercitarea în comun a autorității părintești sau cel privind stabilirea locuinței copiilor nu este în interesul copilului, sunt aplicabile prevederile art. 376 alin. (5)
(3) Dispozițiile art. 374 alin. (2) sunt aplicabile în mod corespunzător.

andymaurul, utilizator
De la 1 oct de cand a intrat in vigoare noul cod civil, puteti divorta la notar sau ofiterul starii civile si daca aveti copii minori, insa trebuie sa fiti de acord in tot ( domiciliul copiilor, obligatia de intratinere, daca pastrati sau nu numele)
gi-jane2, moderator
Si cu custodia comuna cum se procedeaza.?.. El zice ca imi lasa mie copii. In cererea de divort de comun acord scriem si programul de vizita al copiilor sau putem scrie ca tatal poate vizita copii ori de cate ori doreste?
gi_jane2 a scris:

De la 1 oct de cand a intrat in vigoare noul cod civil, puteti divorta la notar sau ofiterul starii civile si daca aveti copii minori, insa trebuie sa fiti de acord in tot ( domiciliul copiilor, obligatia de intratinere, daca pastrati sau nu numele)

In speta data,doar la notar,nu si la ofiterul starii civile.Este aplicabil doar alin.2.din art.375 Cod civil.
Dupa cum veti conveni .Luati legatura cu un notar care va redacta documentele potrivit acordului stabilit intre dvs.si sot.