avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune pentru iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune pentru iesirea din indiviziune

Salutare tuturor.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu o procedura de iesire din indiviziune.

In fapt: Detin dupa tatal meu (cu certificat de mostenitor la notariat) o cota parte de 1/5 dintr-un teren + imbobil in raza localitatii in care
domiciliez. Dat fiind ca toti fratii tatalui meu (5 la numar) au decedat, doresc sa ies din indiviziune in ceea ce priveste terenul respectiv NU si in cazul
imobilului fata de care nu am niciun fel de pretentii (vreau doar cota mea din teren). De asemenea, unul dintre fratii decedati nu are descendenti.

VA rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari:

1. Pe cine trebuie sa chem la proces - pe fratii tatalui (defunctii) sau pe urmasii lor? Nu stiu daca s-au facut succesiunile la notar in cazul lor.
2. Unul dintre urmasi domiciliaza in Israel si nu ii cunosc adresa de rezidenta de acolo. Cum se procedeaza?
3. Cine decide ce lot ia fiecare - in cazul in care nu ne intelegem in instanta.

Mentionez ca intelegerea amiabila este exclusa din motive personale.
Cel mai recent răspuns: melin93 , utilizator 11:24, 19 Octombrie 2011
trebuie sa deschideti un proces pentru succesiune in care vor fi citati succesori(defunctilor).. o expertiza pentru lotizarea terenului si evaluare de catre un expert,care va fi ales de catre instanta
Multumesc pentru raspunsul prompt.
In realizarea actiunii voi cita pe defuncti iar instanta pe succesorii lor?

Succesiunea e facuta pentru defuncti.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2011
dedeman, utilizator
buna ziua
am si eu nevoie de un sfat daca se poate si nu deranjez
e o problema mai delicata zic eu
1) in anul 1996 a murit tata de atunci mama tot vrea sa clarifice situatia apartamentului
2) noi suntem 3 surori eu cea mai mica sora mea cea mijlocie C si sora mea cea mare care nu e pe numele tatalui e pe numele mamei de fata
3) sora mea cea mijlocie nu vrea sa vin la notar sa isi exprime pretentiile cu privire la mostenire ( e plecat din tara ) si nici nu vrea sa trimita declaratie notariala , cu alte cuvinte cand vine vorba de mostenire e parca nu mai exista
4) am vrut sa facem iesirea din indiviziune sa ne cheme mama in judecata , eu sa renunt la partea mea in favoarea ei
problema e daca sora mea nu se prezinta si nici nu vrea sa trimita declaratie notariala ce e de facut ? am inteles ca pt iesirea din indiviziune trebuie sa fie toata lumea prezenta la proces / se pote face citarea prin publicitate ? ce se intampla in cazul in care sora mea nu se prezinta ? va multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate notarul obiecta la valoarea unuei tranzactii de vanzare-cumparare ? atitirisca atitirisca Buna ziua, Tatal meu impreuna cu cei 3 frati ai lui au mostenit un teren de la parinti. Tata si inca un frate au cumparate(prin chitanta de mana, in ideea ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune lilianna lilianna tatal meu impreuna cu un frate de a lui are un lot de pamant de 10 ari primit mostenire de la sora lui decedata Tata are 5parti donatie de la ceilalti frati ... (vezi toată discuția)
Succesiune - teren cu probleme catalinn008 catalinn008 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu pasii pe care ar trebui sa ii urmez in procesul succesiunii. Ca si context, tatal meu a decedat in Septembrie 2015. Ca si ... (vezi toată discuția)