Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen 60 zile absolvire - Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen 60 zile absolvire - Somaj

Buna ziua, am sustinut anul acesta examenul de bacalaureat si l-am picat in cele doua sesiuni, (iunie si august), astazi am fost la agentia fortelor de munca din orasul meu sa depun primul dosar insa mi-au comunicat ca este prea tarziu deoarece am depasit cele 60 de zile de la absolvire, insa desi am picat la matematica examenul pot face un simplu calcul:
Am dat examenul in sesiunea august-septembrie pe 31 august, rezultatele finale fiind afisate pe 7 septembrie deci nu au trecut inca cele 60 de zile.
Insa poate gresesc si am cateva intrebari:
1) "60 de zile de la absolvire" se refera la 60 de zile de la absolvirea liceului? sau in timp de 60 de zile de la terminarea examenului de bacalaureat?
2) Ce pot face acum?
1. Cele 60 de zile decurg de la absolvirea liceului (fia ca ati luat sau nu bacalaureatul).
2. Va inregistrati la Agentia de Somaj ca persoana in cautarea unui loc de munca si poate veti avea norocul sa vi se ofere unul si mai puteti sa beneficiati gratuit de un curs de formare sau perfectionare profesionala.