Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... de ce intra asa putini de pe bancile ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

de ce intra asa putini de pe bancile facultatii?...majoritatea sunt la a 2-a,a-3 incercare..

Buna! m-am hotarat sa dau si eu la magistratura din vara aceasta...mai am un an de facultate si sper sa ma pot pregati intre timp si pt magistratura.Apropo!!!! pt cei cre au trecut de grile...cat timp ati invatat sau la a catea incercare sunteti?...majoritetea din cate am observat au incercat de mai multe ori pana sa reuseasca.Felicitari celor care au trecut pana acum de probe si mult succes in continuare!
In legatura cu autorii dupa care ati invatat,s-a anuntat de multe ori ca grilele nu vor contine probleme in caresunt opinii diferite,credeti ca numai unii autori sunt indicati?...si care ar fi aceia?
Eu am colegi care au intrat din prima, putini ce-i drept si unii care incearca de mai multi ani, fara succes. Fii perseverenta si f. bine pregatita si ai sa reusesti. Sunt foarte multe opinii legat de acest examen, extrem de variate. Trebuie sa ai incredere si sa stii foarte bine materia, toata, nu poti pacali, asta-i clar. Am dat in 2004, la INM, in conditiile in care lucram cu norma intreaga, deci am invatat in concediu mai mult si am facut 70 de grile. Atunci nu au luat examenul colege care erau de 10. Trage tu concluziile.
Multa bafta in tot ce vei face!
Maria-ce nume frumos a scris:

Buna! m-am hotarat sa dau si eu la magistratura din vara aceasta...mai am un an de facultate si sper sa ma pot pregati intre timp si pt magistratura.Apropo!!!! pt cei cre au trecut de grile...cat timp ati invatat sau la a catea incercare sunteti?...majoritetea din cate am observat au incercat de mai multe ori pana sa reuseasca.Felicitari celor care au trecut pana acum de probe si mult succes in continuare!
In legatura cu autorii dupa care ati invatat,s-a anuntat de multe ori ca grilele nu vor contine probleme in caresunt opinii diferite,credeti ca numai unii autori sunt indicati?...si care ar fi aceia?

www.avocatnet.ro/content/for...
Maria-ce nume frumos a scris:

Buna! m-am hotarat sa dau si eu la magistratura din vara aceasta...mai am un an de facultate si sper sa ma pot pregati intre timp si pt magistratura.Apropo!!!! pt cei cre au trecut de grile...cat timp ati invatat sau la a catea incercare sunteti?...majoritetea din cate am observat au incercat de mai multe ori pana sa reuseasca.Felicitari celor care au trecut pana acum de probe si mult succes in continuare!
In legatura cu autorii dupa care ati invatat,s-a anuntat de multe ori ca grilele nu vor contine probleme in caresunt opinii diferite,credeti ca numai unii autori sunt indicati?...si care ar fi aceia?

Maria inainte sa deschizi topicuri, verifica daca nu mai exista altele deschise, pe tema asta (or cred ca sunt!).

on: SIMPLU! nu intra pt ca NU SUNT PREGATITI. doar stii cum se invata, mai ales in ultimul an, cand e si licenta. plus nu sunt perseverenti si unii mai merg si pe noroc. dar eu cred ca la examenul asta, norocul TI-L CAM FACI SINGUR. trebuie invatat serios si -f imp- L-O-G-I-C !!! altfel, nu ai nicio sansa. astfel, se explica si situatia celebrilor studenti care termina cu 10, pt ca ei au inv mecanic, si de multe ori dupa un singur autor (recomandare: citeste dupa cel putin 2 surse, daca poti si ai timp), dar la examene de calibrul asta NU AI NICIO SANSA cu invatatul mecanic.

in fine, vorbim mai multe pe topicul deschis pt 2009 deschis de bdm_jus
Nu stiu cat de adevarat este ce se spune ,ca aceia ce termina facultatea nu intra in acelasi an la inm.Si eu am terminat anul asta si suntem in total vreo 15-20 de colegi (pe care ii stiu sigur,pot fi mai multi) de facultate ce am intrat.Din contra ,din 2 grupe,am dat 8 examenul,au intrat 5 si au picat 3:O Asa ca....
amy22, utilizator
clar, logica trebuie sa primeze la examenul asta.
dar pe locul 2 se afla memorarea notiunilor si repetarea lor de cat mai multe ori.