Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... demitere primar
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

demitere primar

vreau sa organizez un referendum pentru demiterea primarului nostru care comite tot felul de infractiuni,va rog sa imi spuna si mie cineva cate semnaturi trebuie sa strang si cum sa procedez.Multumesc!
Legea nr. 286/2006 pentru modificarea si completarea Legii administratiei publice locale nr. 215/2001 (publicata in Monitorul Oficial nr. 621 din 18 iulie 2006) prevede ca :
- mandatul unui primar poate inceta ca urmare a unui referendum local avand ca obiect demiterea acestuia [art. 73 alin 1];

- referendumul pentru incetarea mandatului primarului se organizeaza ca urmare a cererii adresate in acest sens prefectului de locuitorii comunei/orasului/municipiului, ca urmare a nesocotirii de catre acesta a intereselor generale ale colectivitatii locale sau a neexercitarii atributiilor ce ii revin ;

- organizarea referendumului trebuie solicitata de cel putin 25% dintre locuitorii cu drept de vot [procentul trebuie realizat in fiecare dintre localitatile componente ale comunei, orasului sau municipiului];

- cheltuielile cu referendumul se suporta din bugetul local;

- referendumul local este organizat de catre o comisie numita prin ordinul prefectului;

- comisia este compusa din : - 1 reprezentant al prefectului

- - 1 reprezentant al primarului;

- - 1 reprezentant al consiliului local

- - 1 reprezentant al consiliului judetean;

- - 1 judecator de la judecatoria in a carei jurisdictie se afla unitatea administrativ teritoriala in cauza.

- Secretarul comisiei este asigurat de institutia prefectului;

- Referendumul este valabil daca s-au prezentat la urne cel putin jumatate plus unu din numarul total al locuitorilor cu drept de vot;

- Mandatul primarului inceteaza inainte de termen daca s-a pronuntat in acest sens cel putin jumatate plus unu din numarul total al voturilor valabil exprimate
Daca infractiunile sunt dovedite nu trebuie referendum. In baza condamnarii penale mandatul inceteaza prin ordin al prefectului. Asta cu referendumul e utopie pentru ca nu s-a intamplat niciodata in Romania sa fie organizat referendum sanse egale cu zero.