Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model cerere partaj locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model cerere partaj locuinta

Am divortat si am vandut apartamentul obtinut in timpul casatoriei, ma intereseaza un model de partaj, adica de impartire a banilor obtinuti din vanzarea apartamentului
A fost vandut cu 16500 lei din care 4800 au ramas la banca intrucat era sub ipoteca
va rog vreau si eu un model, sa stiu cum sa -l concep intrucat partajul nu-l facem la notariat sau judecatirie am cazut de comun acord si il facem intre noi cu martori.....:help:

Va multumesc
Nu va trebuie nici un model, dati-i fostului sot jumatate si aia e.
va trebui sa semnam de primire bani cat a primit fiecare si sa semneze si martori
Nu va trebuie la nimic. Bunul comun care ar fi intrat in masa partajabila nu mai exista. Exista doar suma de bani care se poate imparti pur si simplu, fara alte acte.
Daca totusi insistati, intocmiti un proces-verbal de predare primire, incheiat astazi, treceti data, intre x si y, prin care x a primit suma de...si y suma de ..., in prezenta martorilor n. Mentionati ca suma provine din vanzarea imobilului. Semnati toti, faceti 2 exemplare. Dupa care il aruncati la gunoi.
Succes!
multumesc, ma asteptam sa
fie mai complicat