avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... OG nr.30/2011 - privind modificarea si completarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

OG nr.30/2011 - privind modificarea si completarea codului fiscal

Pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011, penalitățile de întârziere se anulează sau se reduc.
Despre ce obligatii fiscale este vorba?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 18:25, 9 Octombrie 2011
Ordonanta Guvernului nr. 30/2011, acorda societatilor anumite facilitati fiscale:

1. Anularea la plata a penalitatilor de intarziere precum si a cotei de 50% din majorarile de intarziere aferente debitelor restante la data de 31 august 2011,daca aceste debite(obligatii principale)impreuna cu dobanzile aferente se achita integral pana la data de 31 decembrie 2011.
2. Anularea in procent de 50% a penalitatilor de intarziere precum si a 50% din majorarile de intarziere aferente debitelor restante la data de 31.08.2011,daca aceste debite sunt achitate integral,impreuna cu dobanzile aferente,pana la data de 30.06.2012.
Asadar, daca la data de 31.08 2011 nu exista in evidenta pe platitor obligatii principale restante,ci doar obligatii accesorii,acestea nu fac obiectul anularii la plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire penalitati la firme,daca se face plata datoriilor pana la 31 decembrie. getic2000 getic2000 Buna ziua,nu stiu daca am inteles bine din ce a zis domnul Boc intr-o zi la televiziune legat de scutirea de plata a penalitatilor firmelor daca se platesc ... (vezi toată discuția)
Stergere penalitati sidor sidor Am avut datorii la buget, TVA. Am achitat toate datoriile pana in 2009. Au ramas majorari si penalizari de la plata tarzie a TVA. In anul 2010 am cerut ... (vezi toată discuția)
Scutire plata penalitati tva coca_ab coca_ab in incercarea de a profita de legea data de scutire plata penalitati la tva,am fost azi la finante sa vad de ce scutire beneficiez.Am o datorie principala de ... (vezi toată discuția)