Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... OG nr.30/2011 - privind modificarea si completarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

OG nr.30/2011 - privind modificarea si completarea codului fiscal

Pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011, penalitățile de întârziere se anulează sau se reduc.
Despre ce obligatii fiscale este vorba?
Ordonanta Guvernului nr. 30/2011, acorda societatilor anumite facilitati fiscale:

1. Anularea la plata a penalitatilor de intarziere precum si a cotei de 50% din majorarile de intarziere aferente debitelor restante la data de 31 august 2011,daca aceste debite(obligatii principale)impreuna cu dobanzile aferente se achita integral pana la data de 31 decembrie 2011.
2. Anularea in procent de 50% a penalitatilor de intarziere precum si a 50% din majorarile de intarziere aferente debitelor restante la data de 31.08.2011,daca aceste debite sunt achitate integral,impreuna cu dobanzile aferente,pana la data de 30.06.2012.
Asadar, daca la data de 31.08 2011 nu exista in evidenta pe platitor obligatii principale restante,ci doar obligatii accesorii,acestea nu fac obiectul anularii la plata.